ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ για τον ελληνικό στίβο: Ασημένια μετάλλια στον Αντ. Μάστορα και την Κατ. Στεφανίδη

Πανηγυρίζουν οι Έλληνες πρωταθλητές στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου, στην Πράγα

Μεγάλες στιγμές βιώνει απόψε ο ελληνικός στίβος, με την κατάκτηση δυο ασημένιων μεταλλίων στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου, που διεξάγεται στην Πράγα.

Ο Αντώνης Μάστορας κατέκτησε την 2η θέση στο ύψος με άλμα στα 2,31μ. χαρίζοντας στην Ελλάδα το πρώτο ελληνικό μετάλλιο και λίγη ώρα αργότερα, η Κατερίνα Στεφανίδη κατέκτησε επίσης τη δεύτερη θέση στο άλμα επί κοντώ, με άλμα στα 4,75μ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής σημείωσε ατομικό ρεκόρ ξεπερνώντας το ύψος με τη δεύτερη προσπάθεια και μοιράζεται το μετάλλιό του με τον Ιταλό Σιλβάνο Τσεσάνι που ξεπέρασε το ίδιο ύψος επίσης με τη δεύτερη προσπάθεια.

Οι προσπάθειες του Μάστορα ήταν 2.19μ. (δεύτερη προσπάθεια), 2.24μ., 2.28μ. (τρίτη προσπάθεια), 2.31μ. (δεύτερη προσπάθεια), ενώ είχε τρεις αποτυχημένες στα 2.33μ.