«Τριάρα» Ολυμπιακού στην Ντόρτμουντ

Πήρε διαφορά στο Champions League

Μπορεί να μην είχε σταυρώσει βαθμό στο Champions League, όμως, o Oλυμπιακός πέτυχε σπουδαία νίκη με 3 - 1 επί της Ντόρτμουντ.

Μετά από τ��ς δύο ήττες στα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια, οι πρωταθλητές Ελλάδας ήθελαν οπωσδήποτε το τρίποντο για να ελπίζουν σε συνέχεια στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και μετά από τον Δεκέμβριο.

Με τέρμα του Χολέμπας στο 8ο λεπτό ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-0. Ισοφάρισε στο 26ο λεπτό ο Λεβανόφσκι, αλλά οι γηπεδούχοι ξαναπήραν το προβάδισμα με τέρμα του Τζιμπούρ στο 40ο λεπτό. Το τρίτο τέρμα πέτυχε ο Μοντέστο στο 78'.

Η διαφορά των δύο γκολ από την αντίπαλo θα μετρήσει σε περίπτωση ισοβαθμίας, ενώ «σύμμαχος» του Ολυμπιακού στάθηκε και η αναμέτρηση στην Μασσαλία, όπου η Άρσεναλ επικράτησε με 1 - 0 της Μαρσέιγ.