Σούπερ Λίγκα: Ξάνθη – ΑΕΚ 3-4

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στα Πηγάδια

Σούπερ ματς πραγματοποιήθηκε στα Πηγάδια, στο εξ αναβολής παιχνίδι της δεύτερης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκα. Τελικά η ΑΕΚ δραπέτευσε με ένα μεγάλο διπλό, αφού κέρδισε με 3-4 την γηπεδούχο ομάδα.

Η Ξάνθη προηγ��θηκε στο 13’ με τέρμα από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Μαρσελίνιο. Δέκα λεπτά αργότερα ισοφάρισε η ΑΕΚ έπειτα από σέντρα του Γκερέιρο και ψαλιδάκι του Βάργκας που έστειλε την μπάλα πρώτα στο δεξί δοκάρι κι έπειτα στα δίχτυα! Στο 38’ ακολούθησε νέο τέρμα για την ΑΕΚ με κεφαλιά του Λυμπερόπουλου από κόρνερ του Γκερέιρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε ένα δυνατό παιχνίδι, που επηρεάστηκε πολύ και από τις καιρικές συνθήκες. Στο 75' η ΑΕΚ έκανε το 1-3 με τον Μπέλεκ να μπαίνει στην περιοχή της Ξάνθης, να γυρίζει την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής και τον Γκούντγιονσεν να σκοράρει. Στο 84’ η Ξάνθη μείωσε σε 2-3 με τον Μαρσελίνιο. Στο πρώτο λεπτό ��ων καθυστερήσεων η ΑΕΚ κλείδωσε τη νίκη με τέρμα του Κλωναρίδη, αλλά στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ξάνθη ξαναμείωσε σε 3-4 με τον Μαρκόφσκι.

Ωστόσο δεν υπήρχαν άλλα χρονικά περιθώρια και έτσι έληξε με 3-4 νίκη για την ΑΕΚ ένα χορταστικό παιχνίδι, που είχε επτά τέρματα. Η ΑΕΚ διπλασίασε τις νίκες της στο πρωτάθλημα, ενώ η Ξάνθη μετά από τρεις αγώνες παραμένει χωρίς βαθμό αλλά έχοντας παίξει με ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό και ΑΕΚ.