Τρίτη νίκη για την Ελλάδα επί του Πουέρτο Ρίκο στο παγκόσμιο κύπελλο μπάσκετ της Ισπανίας!

Εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση η Εθνική

​Την τρίτη της νίκη ��ε ισάριθμους αγώνες στο παγκόσμιο κύπελλο μπάσκετ της Ισπανίας πέτυχε η εθνική μας ομάδα, η οποία μετά τη Σενεγάλη και τις Φιλιππίνες νίκησε και το Πουέρτο Ρίκο με 90-79 και εξασφάλισε την πρόκριση της στην επόμενη φάση.

Οι Πορτορικανοί που έπαιζαν με την πλάτη στον τοίχο μετά τις δύο συνεχόμενες ήττες στις δύο πρώτες αγωνιστικές, προσπάθησαν να φανούν ανταγωνιστικοί και το κατάφεραν στο πρώτο δεκάλεπτο όταν είδαν την Ελλάδα να προηγείται με βραχεία κεφαλή 20-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Κατσικάρη άρχισαν να πατούν το γκάζι και έφτασαν να προηγούνται στο ημίχρονο με 41-33.

Ίδιο έργο και στην τρίτη περίοδο με την εθνική να φτάνει τη διαφορά στους 16 πόντους 52-68 και να δείχνει ότι καθαρίζει την υπόθεση νίκη.

Με ένα σερί 7-0 όμως στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου οι Πορτορικανοί κατάφεραν να ρίξουν προσωρινά την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό πόντων, δείχνοντας ότι μπορούν να βάλουν δύσκολα στους Έλληνες διεθνείς που κατάφεραν όμως να βελτιώσουν την απόδοση τους και να διατηρήσουν μέχρι το φινάλε το προβάδισμα τους.

Ο Ζήσης με 19 πόντους ήταν ο κορυφαίος για την εθνική, ενώ 15 πόντους πρόσθεσε ο Γιάννης Αντετοκούμπο, 14 ο Καλάθης και 12 ο Μπουρούσης.

Μετά από τρεις αγώνες η εθνική μας είναι επικεφαλής του δεύτερου ομίλου με έξι βαθμούς, ενώ οι Πορτορικανοί δεν έχουν ακόμα βαθμό και δύσκολα θα καταφέρουν πλέον να προκριθούν στην επόμενη φάση.

Την Τρίτη 2/9 η Ελλάδα έχει ρεπό, ενώ την Τετάρτη (3/9) θα αντιμετωπίσει την Κροατία.

Πουέρτο Ρίκο: Κλεμέντε 6, Μπαρέα 21, Φράνκλιν 1, Ριβέρα 10, Ντίαζ, Σάντσες 1, Χουέρτας 6, Μπάλκμαν 23, Γκαλίντο 5, Σαντιάγκο 6.

Ελλάδα: Μάντζαρης, Μπουρούσης 12, Ζήσης 19 (4), Βασιλειάδης 4, Καλάθης 14, Γλυνιαδάκης 1, Παπανικολάου 4, Σλούκας 5, Καϊμακόγλου 9, Αντετοκούμπο 15, Βουγιούκας 2, Πρίντεζης 5.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 33-41, 52-68, 79-90.