Στους «8» του Champions League με 4άρα η Ατλέτικο, άνετα η Μπάγερν

Άφησαν εκτός Μίλαν και Άρσεναλ

​Στα προημιτελικά του Champions League προκρίθηκαν η Ατλέτικο Μαδρίτης και η Μπάγερν Μονάχου, που κέρδισαν το «εισιτήριο» μετά τους αγώνες - ρεβάνς την Μίλαν και την Άρσεναλ, αντίστοιχα.

Ατλέτικο Μαδρίτης - Μίλαν: 4 - 1

Για πρώτη φορά μετά από 17 χρόνια θα βρεθεί στους «8» της κορυφαίας διοργάνωσης η Ατλέτικο Μαδρίτης, που συνέτριψε με 4 - 1 την Μίλαν, έχοντας προίκα το 1 - 0 του πρώτου αγώνα.

Το σκορ άνοιξε με εξαιρετικό βολ - πλανέ ο Ντιέγκο Κόστα στο 5΄. Ο Κακά ισοφάρισε με κεφαλιά στο 27', ωστόσο, στο 40' ο Αρντά Τουράν έγραψε το 2 - 1 για τους γηπεδούχους,

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με τέρματα των Ραούλ Γκαρθία στο 71ο λεπτό και Ντιέγκο Κόστα στο 85ο.

Οι συνθέσεις:

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Κουρτουά, Χουανφράν, Μιράντα, Γκοντίν, Φιλίπε Λουϊς, Τουράν (78΄ Ροντρίγκες), Σουάρεθ, Γκάμπι, Κόκε (81΄ Ντιέγκο), Γκαρσία, Ντιέγκο Κόστα.

Μίλαν (Κλάρενς Ζέεντορφ): Αμπιάτι, Αμπ��τε, Μπονέρα, Ραμί, Εμάνουελσον, Ντε Γιονγκ (78΄ Μουντάρι), Εσιέν, Πόλι, Κακά, Τααράμπτ (46΄ Ρομπίνιο), Μπαλοτέλι

Μπάγερν Μονάχου - Άρσεναλ 1 - 1

Η Μπάγερν Μονάχου έπαιξε όσο χρειάστηκε για να υπερασπιστεί το 2 - 0 του πρώτου αγώνα κόντρα στην Άρσεναλ.

Μετά από αλλεπάλληλες ευκαιρίες και των δύο ομάδων για γκολ, ο Ριμπερί «έκοψε» την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, εκεί που είχε βγει ως «κρυφός» επιθετικός ο Σβαϊνστάιγκερ, ο οποίος πλάσαρε εύκολα για το 1 - 0.

Τρία λεπτά αργότερα, ήρθε η ισοφάριση: ο Λαμ έχασε την μπάλα από τον Ποντόλσκι, ο οποίος προχώρησε και σούταρε με πολύ δύναμη για το 1 - 1.

Οι γηπεφούχοι έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία για να φτάσουν σε μια δεύτερη νίκη στο 90', όταν ο Κοσιελνί ανέτρεψε τον ��όμπεν αλλά ο Φαμπιάνσκι νίκησε τον Μίλερ από τα 11 μέτρα και κράτησε την ισοπαλία.

Μπάγερν (Γιόζεπ Γκουαρντιόλα): Νόιερ, Ντάντε, Λαμ, Τιάγκο Αλκάνταρα, Ριμπερί (85΄ Μίλερ), Χάβι Μαρτίνεθ, Ρόμπεν, Γκέτσε (59΄ Κρόος), Αλάμπα, Σβαϊνστάιγκερ, Μάντζουκιτς

Άρσεναλ (Αρσέν Βενγκέρ): Φαμπιάνσκι, Σανιά, Μερτεζάκερ, Βερμάελεν, Κοσιελνί, Αρτέτα (77΄ Γκνάμπρι), Οζίλ (46΄ Ροσίτσκι), Οξλέιντ-Τσάμπερλεϊν (84΄ Φλαμινί), Καθόρλα, Ποντόλσκι, Ζιρού