Το χατ-τρικ του Μέσι κόντρα στη Βαλένθια! - Η Μπαρτσελόνα έχει τον «άσο» στο μανίκι της!

Εξαιρετικός και ο Έλντερ Ποστίγκα που σκόραρε δύο γκολ μέσ σε δύο λεπτά

​Δεν ήταν αγώνας αυτός… ήταν ρεσιτάλ… ποδοσφαιρικής ερμηνείας! Ο λόγος για τον αγώνα μεταξύ Βαλένθια και Μπαρτσελόνα, με τον μέσι να οδηγεί την ομάδα του στο 3-2, πετυχαίνοντας το χατ-τρικ μέσα σε μισή ώρα! Μάλιστα, έγινε ο δεύτερος φιλοξενούμενος στην ιστορία του εν λόγω γηπέδου που το καταφέρνει πριν το ημίχρονο μετά τον Ντούκε το 1944 και επίσης έγινε ο 3ος στην ιστορία της Μπαρτσελόνα (Στοΐτσκοφ 1991, Ρομάριο 1993) που κάνει χατ τρικ σε ένα ημίχρονο.

Από τη μεριά της Βαλένθια , την αντίδραση έδειξε ο Έλντερ Ποστίγκα, στον οποίο οφείλονται τα δύο γκολ και αυτά… στο α’ μέρος της αναμέτρησης και μάλιστα μέσα σε 2 λεπτά!!!

Ο πρώην επιθετικός του Παναθηναϊκού- έβαλε γκολ μ’ ένα απίθανο ψαλιδάκι (45') και στο 45'+2' ένα με κεφαλιά!

Πέρα από το εξαιρετικό θέαμα… ο Μέσι έφτασε τα 99 τέρματα μακριά από το «Καμπ Νόου» και ισοφάρισε το εκτός έδρας ρεκόρ του Ούγκο Σάντσες.