Το πήρε στην παράταση ο Ολυμπιακός, 3-1 τον Αστέρα στον τελικό

Κατέκτησε το 15ο νταμπλ της ιστορίας του - Δείτε τα γκολ

Πρώτη ανάρτηση: 11/5/2013 - 20.30

Χρειάστηκε να φθάσουν το ματς στην παράταση αλλά τελικά οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να φθάσουν στην κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας και να κάνουν το 16ο νταμπλ στην ιστορία του συλλόγου.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 του Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ ωστόσο η τελική νίκη και κατάκτηση του τροπαίου δεν ήρθε όσο εύκολα όπως ακούγεται.

Οι (πρωτάρηδες στον τελικό του Κυπέλλου) Αρκάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με τον Ράγιος στο 13'. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και ισοφάρισε με τον Φουστέρ στο 42'.

Το δεύτερο ημίχρονο πέρασε... άσφαιρο και με το 1-1 οι ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Ο Αστέρας, πάντως, δικαίως διαμαρτύρεται για χέρι του Μανιάτη που απέκρουσε τη μπάλα πάνω στη γραμμή του τέτρματος στο 68' χωρίς να γίνει αντιληπτός από τον διαιτητή.

Η παράταση ήταν ερυθρόλευκη αφού ο Ολυμ��ιακός με γκολ του Τζιμπούρ στο 98' και με εύστοχο πέναλτι του Αμπντούν το 119΄ έφθασε στην τελική νίκη.