Νέο ρεκόρ Μέσι: Δεύτερος σκόρερ όλων των εποχών πλέον στη «Μπάρτσα»

Δεν τον προλαβαίνουν οι στατιστικολόγοι…!

Άνω κάτω έχει κάνει τους στατιστικολόγους γι’άλλη μια φορά ο Μέσι, αφού με τα με τα δύο γκολ που πέτυχε στο 4-2 της Μπαρτσελόνα επί της Μπέτις σημείωσε νέο σκορ!
Πλέον είναι ο δεύτερος σκόρερ όλων των εποχών στην «Μπάρτσα», αφού έφτασε τα 335, δύο περισσότερα από τον Γιόζεπ Σαμιτιέρ (1919-1932) και κυνηγά την κορυφή, που βρίσκεται ο Παουλίνο Αλκάνταρα με 369.
Σημειωτέον πως ο «διαστημικός» Μέσι έφτασε τα 60 γκολ φέτος σε 49 επίσημες συμμετοχές (τη σεζόν 2011/12 είχε 73 γκολ) την τρέχουσα περίοδο (25 μέσα στο 2013 σε 23 ματς), ενώ έχει και 15 ασίστ. Στο πρωτάθλημα έφτασε τα 46 γκολ και κυνηγά το ρεκόρ των 50 που είχε πετύχει πέρυσι στις τέσσερις αγωνιστικές που απομένουν.
Ο Λιονέλ Μέσι σκόραρε για 21ο συνεχές ματς πρωταθλήματος, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ, ενώ έφτασε τα 27 ματς στα οποία έχει βρει δίχτυα φέτος ισοφαρίζοντας την περσινή καλύτερη επίδοση του Κριστιάνο Ρονάλντο.
Από τα 46 φετινά του γκολ στο πρωτάθλημα τα 19 έχουν επιτευχθεί στο πρώτο και τα 27 στο δεύτερο ημίχρονο, τα 22 εντός και τα 24 εκτός έδρας, τα 40 ως βασικός και τα 6 ως αλλαγή. Συνολικά σε 58 ματς που έχει παίξει σαν αλλαγή στην καριέρα του στην Μπαρτσελόνα έχει πετύχει 26 γκολ.
Η Μπαρτσελόνα έφτασε τα 105 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα και απέχει μόλις εννιά από το περσινό της ρεκόρ των 114 γκολ (121 είχε η Ρεάλ Μαδρίτης).