Με το ένα πόδι στον τελικό του Εuropa League Τσέλσι και Φενέρμπαχτσε

Νίκησαν Βασιλεία και Μπενφίκα, αντίστοιχα

πρώτη ανάρτηση: 25 – 04 – 2013, 22:05

Βήμα πρόκρισης στον τελικό του Europa League έκαναν η Τσέλσι και η Φενέρμπαχτσε, νικώντας 2 – 1 την Βασιλεία και 1 – 0 την Μπενφίκα, αντίστοιχα. Τα βλέμματα στρέφονται την ερχόμενη εβδομάδα, οπότε και θα διεξαχθούν οι ρεβάνς των ημιτελικών.

Βασιλεία – Τσέλσι: 1 – 2

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 12ο λεπτό, με κεφαλιά από τον Μόουζες έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Λάμπαρντ.

Η Βασιλεία ισοφάρισε στο 87', με τον Σερ να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι μετά από φάουλ του Αθπιλικουέτα στον Στόκερ.

Λίγο πριν την εκπνοή του αγώνα, ο Λουίζ χάρισε με φάουλ τη νίκη στην Τσέλσι!

Οι συνθέσεις

Βασιλεία: Ζόμερ, Φ. Ντεγκέν, Σερ, Ντράγκοβιτς, Παρκ Γιου-Χο, Ντιέ, Φράι, Ελ-Νενί, Στόκερ, Σαλάχ, Στρέλερ

Τσέλσι: Τσεχ, Αθπιλικουέτα, Ιβάνοβιτς, Τέρι, Κόουλ, Λάμπαρντ, Λουίζ, Ραμίρες, Μόουζες, Αζάρ, Τόρες

Φενέρμπαχτσε – Μπενφίκα: 1 – 0

Καλέ στιγμές στο α' ημίχρονο: στο 36', το σουτ του Κάουτ δεν βρήκε τα δίχτυα της Φενέρμπαχτσε, ενώ στις καθυεστερήσεις ο Κριστιάν αστόχησε στην εκτέλεση πέναλτι σημαδεύοντας το δεξί δοκάρι της Μπενφίκα.

Το γκολ ήρθε στο 72ο λεπτό, με κεφαλιά του Κορκμάζ. Η μπάλα αρχικά βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι της Μπενφίκα και εν συνεχεία έσακσε εντός της τελικής γραμμής!

Φενέρμπαχτσε: Βολκάν, Γιοκχάν, Γιόμπο, Κορκμάζ, Τσίγκλερ, Μεϊρέλες, Τοπάλ, Κάουτ, Κριστιάν, Σο, Ουεμπό

Μπενφίκα: Αρτούρ, Περέιρα, Ζαρντέλ, Γκαράι, Μελγαρέχο, Γκόμες, Αϊμάρ, Μάτιτς, Τζον, Καρδόσο, Σάλβιο