Βαλίτσες για Ευρώπη ο ΠΑΣ - «μάχη» για να μην υποβιβαστεί η ΑΕΚ

Με 2 - 0 κέρδισαν τα Γιάννενα το ματς

πρώτη ανάρτηση: 08-04-2013, 19:27

Ευρώπη «βλέπει» ο ΠΑΣ Γιάννινα μετά την νίκη του με 2 – 0 επί της ΑΕΚ, η οποία την ερχόμενη Κυριακή καλείται να παλέψει για την παραμονή της στη Super League κόντρα στον Πανθρακικό.

Οι δύο ομάδες άρχισαν το παιχνίδι με ευκαιρίες, ωστόσο, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ, με τον Κοροβέση. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Γεωργίου διπλασίασε τα τέρματα του ΠΑΣ, χωρίς την παραμικρή δυσκολία απέναντι στον τερματοφύλακα της ΑΕΚ.

Η Ένωση προσπάθησε αλλά ��εν κατάφερε να εξασφαλίσει κατοχή της μπάλας, ενώ ο Γκερέιρο δεν βρήκε στόχο ώστε να μειώσει την διαφορά.

Ο ΠΑΣ είχε την ευκαιρία στο 76΄ να κάνει το 3 - 0, αλλά το απευθείας φάουλ του Ντε Βινσέντι έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια άουτ.

Το φιλμ του αγώνα

19:30: ο αγώνας άρχισε, με τον ΠΑΣ στη σέντρα

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ: στο 35', σέντρα του Ίλιτς, πρώτη προσπάθεια από τον Κοροβέση, η μπάλα μετά από κόντρες στρώθηκε πάλι στον παίκτη του ΠΑΣ και εκείνος με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ: στο 39', ο Γεωργίου βγήκε μόνος απέναντι στον Κωνσταντόπουλο και με πλασέ έκανε το 2 - 0, περίπου τέσσερα λεπτά μετά το πρώτο γκολ

20:16: Ημίχρονο

20:35: Έναρξη β' μέρους

Ευκαιρία για την ΑΕΚ: στο 55' ο Γκερέιρο έφτασε κοντά στο τέρμα, αλλά ήταν άστοχος

Ευκαιρία για τον ΠΑΣ: απευθείας φάουλ του Ντε Βινσέντι, δοκάρι και άουτ

21:22: λήξη του αγώνα

Οι συνθέσεις

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Χριστοβασίλης): Φεγκρούς, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Κολοβέτσιος, Πάντος, Τσουκαλάς, Λίλα, Κοροβέσης, Ντε Βινσέντι, Γεωργίου, Ίλιτς

ΑΕΚ (Έβαλντ Λίνεν): Κωνσταντόπουλος, Τσουμάγκας, Τσούπρος, Κουτρουμπής, Τσουκαλάς, Μητρόπουλος, Φέτσης, Ρίκκα, Γκερέιρο, Καραλής, Πετρόπουλος