30ος Κλασικός Μαραθώνιος: Οι νικητές και οι νικήτριες στις διαδρομές των 5 και 10 χλμ.!

Δείτε την απονομή των νικητριών των 5 χλμ.

​Έγινε η πρώτη απονομή των αθλητριών που τερμάτισαν στη διαδρομή των 5 χλμ.

5χλμ. γυναικών

Ο πρόεδρος της ΕΟΕ, Σπύρος Καπράλος βράβευσε τις νικήτριες των 5χλμ., την 20χρονη Αθηνά Κοΐνη, - ανιψιά της Μεσερέτ Ντεφάρ από την Αιθιοπία, Χρυσής Ολυμπιονίκη στο Λονδίνο στα 5.000 μ., χρυσής στους Ολυμπιακούς της Αθήνας και χάλκινης στο Πεκίνο- ��ου τερμάτισε πρώτη με χρόνο (17:10), Κωνσταντίνα Κεφάλα 2η με χρόνο (17:55) και Σοφία Πιτούλη με χρόνο(18:00). Η Σοφία Κεφάλα ήταν η νικήτρια στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθώνιου το 2011.

10χλμ. γυναικών

Νικήτρια η Καρακατσάνη με 35:15. Δεύτερη τερμάτισε η Πόπη Αστροπεκάκη με 36:15 και τρίτη η Μαρία Παρδάλου.

5χλμ. ανδρών

Πρώτος τερμάτισε ο Κώστας Νακόπουλος του Πανιωνίου με χρόνο 15 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα, δεύτερος ο Κώστας Δρόσος (με 15.37) και τρίτος ο Κωνσταντίνος Γαλανόπουλος (με 15.57).
Τέταρτος ήταν ο 15χρονος Ανέστης Παπούλιας, γιος του παλιού πρωταθλητή των μεσαίων και μεγάλων αποστάσεων, Νότη Παπούλια με 16:05.

10��λμ. ανδρών

Οι τελικοί χρόνοι στα 10χλμ: Καντίρι (Κύπρος) 31:50, Κασαχούν (Αιθιοπία) 31:55, Γκελαούζος 32:43.