Ελλάδα - Λιθουανία: 2 - 0

Για τα προκριματικά του Μουντιάλ

πρώτη ανάρτηση: 11-09-2012, 21:45

Με 2 - 0 κέρδισε η Εθνική μας την Λιθουανία, στον μεταξύ τους αγώνα για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2014 !

Η πρώτη καλή ευκαιρία για την γαλανόλευκη αγαπημένη ήρθε μόλις στο 5ο λεπτό, όταν ο Γκέκας έπιασε κεφαλιά μετά από μακρινή σέντρα του Τοροσίδη, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι των Λιθουανών.

Στο 23΄ η Εθνική είχε ακόμα μία ευκαιρία να σκοράρει, με τον Γκέκα να στέλνει ξανά την μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι, ενώ στο 27' ο Νίνης εκτέλεσε φάουλ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και ο πορτιέρο των Λιθουανών έδιωξε σε κόρνερ.

Λίγο πριν λήξει το ημίχρονο, το δυνατό σουτ του Κατσουράνη έξω από περιοχή πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Το γκολ ήρθε από τον Νίνη στο 56ο λεπτό: ο ποδοσφαιριστής μας πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή μετά από κεφαλιά του Μήτρογλου που βρήκε στο δοκάρι και, αφού πέρασε τον αντίπαλο του, με όμορφο σουτ πέτυχε τα δίχτυα.

Το δεύτερο τέρμα σημείωσε στο 72ο λεπτό ο Μήτρογλου.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ελλάδα: Καρνέζης, Σπυρόπουλος, Τοροσίδης, Κυριάκος Παπαδόπουλος, Σωκράτης Παπασταθόπουλος, Τζιόλης, Κατσουράνης, Μανιάτης, Νίνης, Φορτούνης και Γκέκας.

Λιθουανία: Καρτσεμάρσκας, Σεμπέρας, Ζαλιούκας, Τσεσνάουσκις, Σέρνας, Μικολιούνας, Βίτσιους, Κλιμαβίτσιους, Βέλιτσκα, Βαϊτκούνας, Μπορόφσκι.

Δείτε φωτογραφικά στιγμιότυπα από τον αγώνα!