Nικηφόρο το πρώτο φιλικό της γαλανόλευκης αγαπημένης

Με 3 - 2 κέρδισε την Νορβηγία η Εθνική μας

Nικηφόρο το πρώτο φιλικό της γαλανόλευκης αγ��πημένης

Θετικό ήταν το πρώτο τεστ της Εθνικής μας για τα προκριματικά του Μουντιάλ του 2014: η γαλανόλευκη αγαπημένη κέρδισε με 3 - 2 την Νορβηγία στο Όσλο, στο πρώτο της φιλικό παιχνίδι.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και μόλις στο 7' άνοιξε το σκορ, όταν ο Τοροσίδης σέντραρε από δεξιά και ο τερματοφύλακας μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Παπαδόπουλος έκανε με κεφαλιά το 2 - 0, ενώ η Νορβηγία μείωσε με σουτ του Χάνγκελαντ.

Ο Μήτρογλου έχασε δύο ευκαιρίες να σκοράρει στις αρχές του β' ημιχρόνου και βρήκε το τέρμα με... την τρίτη, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Εθνικής.

Το τελικό 3 - 2 έγραψε ο Ρίισε στο 75ο λεπτό.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΝΟΡΒΗΓΙΑ (Εγκιλ Όλσεν): Γιάρστεϊν, Χόγκλι, Χάνγκελαντ, Ντεμίντοφ (38' Ρόνγκε), Ρίισε, Χένρικσεν (46' Αϊκρεμ), Πέντερσεν (46' Γκριντχάιμ), Γκρίντχεϊμ, Ελγιουνουσί, Χούσεκλεπ (63' Μπράατεν), Αμπντελάουε (63'Σόντερλουντ).

ΕΛΛΑΔΑ(Φερνάντο Σάντος): Καρνέζης, Τοροσίδης (46' Βύντρα), Σπυρόπουλος (81' Σιόβας), Παπασταθόπου��ος, Κυρ. Παπαδόπουλος, Μανιάτης (46' Νίνης), Τζιόλης (81' Δημούτσος), Κατσουράνης, Φορτούνης, Σαλπιγγίδης (70' Χριστοδουλόπουλος), Σαμαράς (46' Μήτρογλου).