Χάλκινο μετάλλιο για την Ελλάδα στην κωπηλασία κατέκτησαν οι Τσιάβου-Γιαζιτζίδου!

4η στον κόσμο η ελληνική τετράκωπος-Όγδοι Μαγδανής-Κόνσολας στην κωπηλασία

Πρώτη ανάρτηση: 04/08/2012 08:18

Στη μάχη του στίβου, της κωπηλασίας, της ποδηλασίας πίστας, του πόλο, της ιστιοπλοϊας, και της άρσης βαρών, μπήκαν σήμερα οι Έλληνες αθλητές μας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.

Άρση Βαρών - Δαυίδ Καβελασβίλι

Την 4η θέση κατέκτησε ο Δαυίδ Καβελασβίλι στο Β' γκρουπ των 94 κιλών, σηκώνοντας στο σύνολο 370 κιλά.
Ο μοναδικός έλληνας αθλητής που μας εκπροσωπεί στην άρση βαρών σήκωσε 170 κιλά στο αρασέ, αλλά απέτυχε αργότερα στα 173, ενώ στο ζετέ είχε μόνο μία επιτυχημένη προσπάθεια στα 200 κιλά, αφού δεν κατάφερε δύο φορές να σηκώσει τα 205.
15η θέση για τον Παπαμιχαήλ στα 20 χιλιόμετρα βάδη

Ο πολλά υποσχόμενος Έλληνας αθλητής στο βάδην κ��τέκτησε την 15η θέση με χρόνο 1:21:12 πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση και νέο πανελλήνιο ρεκόρ.
Στην 23η θέση η Υφαντίδου

Η Σοφία Υφαντίδου ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στο έπταθλο με χρόνο 2:22:03 στα 800 μέτρα και 796 βαθμούς.
Συνολικά βρίσκεται στην 23η θέση αφού κατάφερε να συγκεντρώσει 5947 βαθμούς.
Την 11η θέση κατέλαβε ο Βύρων Κοκκαλάνης στην 8η ιστιοδρομία για σκάφη τύπου RS-X.
Πίσω από τον Έλληνα αθλητή έμεινε ο Κύπριος Ανδρέας Καριόλου, με διαφορά 2 λεπτών και 34 δευτερολέπτων από τον νικητή.
Δύο λεπτά και 34’’ ήταν η διαφορά του Κοκκαλάνη από τον Γερμανό Τόνι Βίλχελμ.
Στη γενική κατάταξη βρίσκεται στην 6η θέση με 52 βαθμούς ποινής.
Στην κορυφή της γενικής βρίσκεται ο Ολλανδός Ντόριαν Φαν Ρισελμπέργκε με 9 βαθμούς ποινής.

4η αγωνιστική Τουρνουά Πόλο ανδρών Ελλάδα - Ισπανία: 9 -11

Έπαιξε όσο μπορούσε η Εθνική μας αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στην Ισπανία και έχασε με 9-11. Η απόδοση της Εθνική μας δεν θύμιζε εκείνη με την Ιταλία και δικαίως η Ισπανία έφυγε νικήτρια από το Water Polo Arena.

Στα 2 πρώτα 8λεπτα δέχτηκε γρήγορα 8 γκολ ενώ στα επόμενα 2 8λεπτα μόλις 3 γκολ. Για να περάσει στους 8 πρέπει να νικήσει την Δευτέρα την Αυστραλία.

Αναλυτικά τα οχτάλεπτα: 3-4, 2-4, 2-1, 2-2

Ο Ζαφείρης Βολικάκης, που έτρεξε στο προκριματικό του σπριντ, έκανε ��ρόνο 10.664, αλλά τερμάτισε τελευταίος στους προκριματικούς του σπριντ στην ποδηλασία πίστας, καταλαμβάνοντας τη 17η θέση.

Ωστόσο, η παρουσία του στους Ολυμπιακούς έληξε άδοξα, αφού επρόκειτο ν΄αντιμετωπίσει τον Γάλλο Γκρέγκορι Μποζ στην επόμενη φάση, αλλά τελικά τραυματίστηκε και δεν πέρασε στο γύρο των "16".

Συνεχίζουμε με την κωπηλασία, όπου το ελληνικό πλήρωμα βγήκε τέταρτο, χάνοντας για λίγο την τρίτη θέση. Οι Παπαχρήστος, Τζιάλλας, Τσίλης, και Χρήστος, κατέκτησαν μια θέση που μπορεί να χαρακτηριστεί θρίαμβος, με χρόνο 6:11.43.

Στα κουπιά τώρα, οι Κόνσολας-Μαγδανής, κατέλαβαν την 2η θέση, στον "μικρό τελικό",για τις θέσεις 7-12, και κατετάγησαν όγδοοι.

Η Σοφία Υφαντίδου, βγήκε τελευταία στα 200 μέ��ρα την πρώτη μέρα του επτάθλου, υποχωρώντας στην 35η θέση. Ωστόσο στη συνέχεια η θέση της βελτιώθηκε, και ανέβηκε στην 32η θέση μετά την ολοκλήρωση του μήκους, με άλμα στα 5.81 μέτρα.

Σημαντική ελληνική διάκριση είχαμε στην κωπηλασία γυναικών, στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών, με τις ελληνίδες αθλήτριες, Τσιάβου/Γιαζιτζίδου, να τερματίζουν τρίτες, κατακτώντας το δεύτερο χάλκινο μετάλλιο για την Ελλάδα στο Λονδίνο!

Πάμε στον στίβο τώρα, όπου η Ηρώ Λεδάκη έφτασε μια ανάσα από τον τελικό του άλματος επί κοντώ, αλλά τελικά έμεινε στη 13η θέση. Από νωρίς, αποκλείστηκαν επίσης, οι Νικόλ Κυριακοπούλου και Κατερίνα Στεφανίδη, που έμειναν εκτός, με τρει�� αποτυχημένες προσπάθειες αμφότερες.