«Έφυγε» για τους «8» του Euro η Γερμανία

Κέρδισε 2 - 1 την Ολλανδία και εξασφάλισε την πρόκριση

Με δύο τέρματα του Μάριο Γκόμεζ έγινε η Γερμανία το «αφεντικό» στον αγώνα με την Ολλανδία και τελικά επικράτησε με 2 - 1, εξασφαλίζοντας από τώρα την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Εuro!

Οι Ολλανδοί είχαν δύο ευκαιρίες για γκολ με τον Φαν Πέρσι στο 7ο και το 11ο λεπτό (πρώτα έστειλε την μπάλα πάνω στον Νόιε και έπειτα βρήκε δοκάρι), ενώ και οι Γερμανοί παραλίγο να σκοράρουν στο 9', αλλά το ξαφνικό σουτ του Οζίλ κατέληξε στο δοκάρι και στη συνέχεια το μπλόκαρε ο Στεκέλενμπουργκ.

Το πρώτο γκολ της Γερμανίας ήρθε στο 24ο λεπτό, με υποδειγματικό πλασέ του Γκόμεζ, ενώ στο 38' ο ίδιος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας με εξαιρετικόσουτ από πλάγια θέση.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Σβαϊσταϊνγκερ να εκτελεί εντυπωσιακά ένα φάουλ και τον Στεκέλενμπουργκ να το αποκρούει ακόμα πιο θεαματικά...

Στο β' ημίχρονο Γερμανία και Ολλανδία είχαν πολλές ευκαιρίες, με τους «οράνιε» να βρίσκουν στόχο και να μειώνουν το σκορ, στο 73’, με εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Φαν Πέρσι και γκολ έξω από την περιοχή.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολλανδία (Μπερτ Φαν Μαρβάικ): Στεκέλενμπουργκ, Φαν Ντερ Βιελ, Χέιτινχα, Ματάισεν, Βίλεμς, Φαν Μπόμελ, Ντε Γιονγκ, Σνάιντερ, Ρόμπεν, Φαν Πέρσι, Αφελάι

Γερμανία (Γιοακίμ Λεβ): Νόιερ, Χούμελς, Μπαστούμπερ, Λαμ, Μπόατενγκ, Κεντίρα, Σβαϊστάινγκερ, Οζίλ, Μίλερ, Ποντόλσκι, Γκόμεζ

Δείτε στο βίντεο τα γκολ του αγώνα και φωτογραφικά στιγμιότυπά του!