Νίκη και πρωτιά στον όμιλο για Κροατία

3-1 την Ιρλανδία για τον Γ’ όμιλο

Νίκη –χρυσάφι που την φέρνει στην πρώτη θέση του Γ’ ομίλου, μετά την ισοπαλία 1-1 μεταξύ Ισπανίας και Ιταλίας, πέτυχε η Κροατία.

Οι Κροάτες επικράτησαν με 3-1 της Ιρλανδίας ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Μαντζούκιτς . Οι Ιρλανδοί ισοφάρισαν στο 19’ με τον Λέτζερ ωστόσο οι Κροάτες πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ λίγο πριν το ημίχρονο στο 43’ με ένα τέρμα του Γιέλαβιτς, το οποίο, όμως, κακώς μέτρησε καθότι ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Το β’ ημίχρονο επεφύλασσε μια νέα ψυχρολουσία για τους Ιρλανδούς καθώς στο 48’ η Κροατία πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Μαντζούκιτς και πάλι. Αν και το πάλεψε στη συνέχεια και ανέβασε την απόδοσή της, δεν κατόρθωσε να πετύχει κάποιο τέρμα και έτσι η Κροατία πήρε τη νίκη και τους 3 βαθμούς.