Η Hyundai Motorsport για 5η φορά στο βάθρο στο ράλι Πολωνίας

Ο οδηγός της Hyundai Shell World Rally Team Hayden Paddon μπ��κε στην τριάδα

​Η Hyundai Motorsport ανέβηκε για πέμπτη στο βάθρο για το 2016 μετά από μια ανταγωνιστική αναμέτρηση για την ομάδα στο Ράλι Πολωνίας, τον έβδομο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ρά��ι 2016 (WRC) της FIA.

Ο οδηγός της ομάδας της Hyundai Shell World Rally Team, Hayden Paddon κατέκτησε για τρίτη φορά μέχρι στιγμής μια θέση στην πρώτη τριάδα της σεζόν, τερματίζοντας τρίτος στη γενική κατάταξη μετά από έναν δραματικό τελικό γύρο. Μόλις 3,1 δευτερόλεπτα χωρίζουν την δεύτερη, τρίτη και τέταρτη θέση μετά το πέρας των 21 ανταγωνιστικών stages, με τον Thierry Neuville να κατακτά την τέταρτη θέση, μόλις 0,8 δευτερόλεπτα πίσω από τον Paddon.
Απογοήτευση υπήρξε για τον Dani Sordo. Ο Ισπανός εγκατέλειψε την πρώτη δεκάδα στην προτελευταία ειδική διαδρομή μετά από χτύπημα. Ο Neuville, ωστόσο, τερμάτισε τον αγώνα με μια σημαντική βελτίωση. Ο Βέλγος πήρε την τρίτη θέση στη Sady Power Stage και έτσι απέσπασε έναν επιπλέον βαθμό στην κατάταξη των κατασκευαστών.

Στα μέσα της σεζόν και με επτά γύρους ακόμα να υπολείπονται, η ομάδα της Hyundai Motorsport κατέχει τη δεύτερη θέση στην κατάταξη των κατασκευαστών με 135 βαθμούς, μετά την προσθήκη των 27 βαθμών από το Ράλι Πολωνίας. Ο Paddon ανήλθε στην τρίτη θέση στην κατάταξη των οδηγών, με τους Sordo και Neuville στην πρώτη εξάδα.

Για τον Paddon (# 4 New Generation i20 WRC) και τον συνοδηγό του John Kennard, το σημερινό αποτέλεσμα σηματοδοτεί το τρίτο βάθρο της σεζόν 2016 μετά από τη δεύτερη θέση στη Σουηδία και τη νίκη στην Αργεντινή.