«Κόκκινο» έχει χτυπήσει η αγωνία του Αγάθωνα και των «Κoza Mostra», καθώς σε λίγες ώρες, θα ξέρουμε αν η Ελλάδα θα καταφέρει να πάρει το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Σαββάτου.

Στον β’ ημιτελικό της Πέμπτης, θα ανέβουν στη σκηνή 17 χώρες, εκ των οποίων στον τελικό θα περάσουν οι 10.

Μέχρι στιγμής, όλα είναι ανοιχτά, ��αθώς καμία βαλκανική χώρα δεν έχει καταφέρει να περάσει στον τελικό.

Η ελληνική συμμετοχή πάντως, είναι έτοιμη να τα δώσει όλα στη σκηνή του «Malmo Arena», ενώ μέχρι στιγμής, τα στοιχήματα είναι θετικά, μιας και δείχνουν πως η Ελλάδα θα τα καταφέρει στο β΄ημιτελικό, τοποθετώντας την μέσα στην τριάδα.

ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ ΚΑΙ Η ΠΡΟΒΑ ΤΖΕΝΕΡΑΛΕ ΓΙΑ ΤΟ Β΄ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ:

Εν τω μεταξύ, το απόγευμα της Τετάρτης, ολοκληρώθηκε και η δεύτερη πρόβα τζενεράλε για τον β΄ημιτελικό, όπου Αγάθωνας και "Koza Mostra", αποθεώθηκαν στη σκηνή του "Malmo Arena".

Τι θα δούμε στις οθόνες μας; Το show, θα ανοίξει η Urban Orchestra, η οποία για 42 ολόκληρα χρόνια, ήταν μέρος του Ευρωπαϊκού διαγωνισμού τραγουδι��ύ, υποστηρίζοντας τους διαγωνιζόμενους, και δίνοντας μια πιο παραδοσιακή νότα στο διαγωνισμό.

Στο Malmo, αυτό που θα δούμε, είναι την Urban Ochestra σε μια… παραλλαγή της, μιας και χορευτές, θα μας δείξουν πως γίνεται η σύνθεση μουσικής, κάνοντας παράλληλα έναν «ύμνο» στο παρελθόν, και καλωσορίζοντας το μέλλον.

Στη συνέχεια, στη σκηνή θα βγει η παρουσιάστρια του show, Petra Mede, καλωσορίζοντας τους τηλεθεατές στα Αγγλικά και στα Γαλλικά.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ, ΟΙ ΧΩΡΕΣ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΣΤΟ B’ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ:

1. Latvia: PeR – Here We Go

2. San Marino: Valentina Moneta –Crisalide (Vola)

3. F.Y.R. Macedonia: Esma & Lozano –Pred Da Se Razdeni

4. Azerbaijan: Faird Mammadov – Hold Me

5. Finland: Krista Siegfrieds – Marry Me

6. Malta: Gianluca – Tomorrow

7. Bulgaria: Elitsa Todorova, Stoyan Yankulov – Samo Shampioni (Only Champions)

8. Iceland: Eythor Ingi - Ég Á Líf

9. Greece: Koza Mostra feat. Agathon Iakovidis – Alcohol Is Free

10. Israel: Moran Mazor – Rak Bushvilo

11. Armenia: Dorians – Lonely Planet

12. Hungary: ByeAlex – Kedvesem (Zoohacker Remix)

13. Norway: Margaret Berger – I Feed You My Love

14. Albania: Adrian Lulgjuraj & Bledar Sejko – Identitet

15. Georgia: Nodi Tatishvili & Sophie Gelovani – Waterfall

16. Switzerland: Takasa – You And Me

17. Romania: Cezar – It’s My Life