​Σε κρίσιμη κατάσταση νοσηλεύεται μια 19χρονη από την Καλιφόρνια, η οποία μετά από σοβαρή τοξική αντίδραση που της προκάλεσε η αντιβίωση, την οποία πήρε για τον πονόλαιμο, το δέρμα της άρχισε να καίγεται από μέσα προς τα έξω, καταστρέφοντας το 70% του σώματός.

23F49A0D00000578-0-image-a-14_1418259928965.jpg
Το φάρμακο που της έδωσε μια φίλη της, προκάλεσε μια εξαιρετικά σπάνια ασθένεια, το σύνδρομο Stevens Johnson (SJS) που προκαλεί εγκαύματα σε όλο το σώμα.

23F49A0500000578-2869360-image-m-22_1418259998081.jpg
Να σημειωθεί ότι πρόκειται για το δεύτερο κρούσμα, που έρχεται στο φως της δημοσιότητας, μετά από αυτό της 19χρονης Danika Heron, από την Αυστραλία.

23F498A200000578-2869360-image-a-9_1418259876622.jpg
Η οικογένεια της Γιασμίν Καστανάντα είναι συντετριμμένη και η μητέρα της Λάουρα Κολόνα, δήλωσε ότι η κόρη της πήρε την αντιβίωση, πιστεύοντας ότι θα νιώσει καλύτερα και ότι δεν ήξερε πόσο επικίνδυνη και τοξική θα ήταν για το σώμα της.

23F498BE00000578-2869360-image-a-29_1418260087659.jpg
«Είναι συγκλονιστικό να βλέπεις το ίδιο σου το παιδί, να καίγεται μπροστά στα μάτια σου».

Το σώμα της νεαρής κοπέλας είναι γεμάτο εγκαύματα και φουσκάλες από τη κορυφή ως τα νύχια.

23F498C200000578-2869360-image-a-26_1418260069835.jpg
Μάλιστα η Γιασμίν είναι μητέρα ενός κοριτσιού τεσσάρων μηνών και νοσηλεύεται στην μονάδα εντατικής θεραπείας, σε νοσοκομείο στη Καλιφόρνια ενώ το σώμα της είναι καλυμμένο με επιδέσμους.

23F4991E00000578-2869360-image-a-28_1418260080968.jpg
Η οικογένειά της ελπίζει ότι η κόρη τους θα βγει νικήτρια από αυτήν την μάχη και θα μπορέσει να βρεθεί κοντά τους τις ημέρες των γιορτών.
23F4936200000578-2869360-image-a-6_1418259840762.jpg

23F4991200000578-2869360-image-a-27_1418260075332.jpg