​Ο Ολλανδός Μπαρτ Βαν Ντερ Λίντεν (Bart van der Linden) εντυπωσίασε κοινό και κριτές και αναδείχθηκε νικητής με 383 βαθμούς, στο έκτο παγκόσμιο πρωτάθλημα Red Bull Art of Motion που πραγματοποιήθηκε στην Οία της Σαντορίνης.

Ο περσινός νικητής Δημήτρης “DK” Κυρσανίδης από την Θεσσαλονίκη, έμεινε εκτός βάθρου, όπως και ο Λετονός πρώην Πρωταθλητής Πάβελ Πέτκουνς (Pavel Petkuns). Κέρδισαν όμως το χειροκρότημα του κόσμου.

«Δεν το πιστεύω ότι είναι αληθινό. Είπα στον εαυτό μου να μείνει συγκεντρωμένος στο δικό μου στυλ και αυτό με έφερε στην πρώτη θέση. Είμαι ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος του κόσμου αυτή τη στιγμή», δήλωσε ο Μπαρτ Βαν Ντερ Λίντεν.

Ο Αμερικανός Άλφρεντ Σκοτ (Alfred Scott) τερμάτισε δεύτερος με 379 βαθμούς, και ο συμπατριώτης του, Τζόι Άντριαν (Joey Adrian) πήρε την τρίτη θέση με 373 βαθμούς στην αναμέτρηση που συγκέντρωσε τους καλύτερους αθλητές από 13 διαφορετικές χώρες.