H «Μεγάλη Χίμαιρα» σε σκηνοθεσία Δημήτρη Τάρλοου αναδείχθηκε η μεγάλη νικήτρια στα φετινά Θεατρικά Βραβεία Κοινού του περιοδικού «Αθηνόραμα» που απονεμηθήκαν το βράδυ της Τρίτης 10 Νοεμβρίου στην αίθουσα «Χρήστος Λαμπράκης» του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών, σε μια εκδήλωση αφιερωμένη όχι μόνο στο θέατρο και στους ανθρώπους του, αλλά και στα πέντε μεγαλύτερα πολιτιστικά ιδρύματα της χώρας.

Η παράσταση, που πρωτοπαρουσιάστηκε στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών το 2014 και από πέρυσι τον Νοέμβριο ανεβαίνει στο θέατρο Πορεία, απέσπασε στο σύνολο έξι βραβεία, μεταξύ αυτών, το μεγάλο βραβείο της βραδιάς για την καλύτερη παράσταση της περασμένης χρονιάς, καθώς και το 1ο βραβείο σκηνοθεσίας για τον Δημήτρη Τάρλοου και αυτό της καλύτερης γυναικείας ερμηνείας για την Αλεξάνδρα Αϊδίνη.

Το 1ο βραβείο ανδρικού ρόλου απονεμήθηκε στον Γιώργο Μιχαλακόπουλο για την ερμηνεία του στην παράσταση «Ένας άνθρωπος για όλες τις εποχές» σε σκηνοθεσία Βαγγέλη Θεοδωρόπουλου που συνολικά κέρδισε τέσσερα βραβεία.

Ακολουθεί η αναλυτική λίστα με τα θεατρικά Βραβεία Κοινού:

Παράσταση
1ο Βραβείο - Η μεγάλη χίμαιρα
2ο Βραβείο - Ένας άνθρωπος για όλες τις εποχές
3ο Βραβείο - Σταματία, το γένος Αργυροπούλου

Σκηνοθεσία
1ο Βραβείο - ��ημήτρης Τάρλοου: Η μεγάλη χίμαιρα
2ο Βραβείο - Βαγγέλης Θεοδωρόπουλος: Ένας άνθρωπος για όλες τις εποχές
3ο Βραβείο - Ελένη Σκότη: Αγαπητή Ελένα

Ανδρικός ρόλος
1ο Βραβείο - Γιώργος Μιχαλακόπουλος: Ένας άνθρωπος για όλες τις εποχές
2ο Βραβείο - Χρήστος Λούλης: 'Αμλετ
3ο Βραβείο - Γιώργος Χρυσοστόμου: Λίλιομ

Γυναικείος ρόλος
1ο Βραβείο - Αλεξάνδρα Αϊδίνη: Η μεγάλη χίμαιρα
2ο Βραβείο - Ελένη Ουζουνίδου: Σταματία, το γένος Αργυροπούλου
3ο Βραβείο - Λένα Παπαληγούρα: Κατερίνα

Σκηνογραφία
1ο Βραβείο - Γιώργος Πάτσας: Σμύρνη μου αγαπημένη
2ο Βραβείο - Μαίρη Τσαγκάρη: Η μελωδία της ευτυχίας
3ο Βραβείο - Γιώργος Χατζηνικολάου: Αγαπητή Έλενα

Ενδυματολογία
1ο Βραβείο - Γιώργος Πάτσας: Σμύρνη μου αγαπημένη
2ο Βραβείο - Ελένη Μανωλοπούλου: Η μεγάλη χίμαιρα
3ο Βραβείο - Κλαιρ Μπρέσγουελ: Ένας άνθρωπος για όλες τις εποχές

Μουσική σύνθεση
1ο Βραβείο - Κατερίνα Πολέμη: Η μεγάλη χίμαιρα
2ο Βραβείο - Δημοσθένης Γρίβας: 'Αμλετ
3ο Βρα��είο - Λόλεκ: Κατερίνα

Φωτισμός
1ο Βραβείο - Αλέκος Αναστασίου: Η μεγάλη χίμαιρα
2ο Βραβείο - Αλέκος Αναστασίου: Σμύρνη μου αγαπημένη
3ο Βραβείο - Κατερίνα Μαραγκουδάκη: Η μελωδία της ευτυχίας