Το 38ο Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας, σηκώνει αυλαία σήμερα Δευτέρα (14/9), παραμένοντας πιστό στο καθιερωμένο του ραντ��βού έως τις 19/9, παρά τον εκλογικό πυρετό της εβδομάδας. Φέρνει στο προσκήνιο ένα πανόραμα ελληνικών και ξένων ταινιών, νέων κυρίως δημιουργών, αφιερώματα, εργαστήρια σινεμά, και παράλληλες εκδηλώσεις.

Με διακόσιες δέκα ταινίες σε όλα της τα προγράμματα, η μεγάλη γιορτή των μικρομηκάδων στη Δράμα που κλείνει φέτος τα 38 της χρόνια αναπτύσσεται και εκτός από τους πιστούς της υποστηρικτές, ενδυναμώνει τον διεθνή χαρακτήρα της διοργάνωσης. Για πρώτη φορά φέτος η Διεθνής Ένωση Κριτικών Κινηματογράφου (FIPRESCI) θα δώσει το δικό της βραβείο από το Διεθνές Τμήμα.

Ειδικότερα, σε ό,τι αφορά το ελληνικό διαγωνιστικό τμήμα από τις 168 αιτήσεις που κατατέθηκαν φέτος, επιλέχθηκαν 41 ταινίες που θα διεκδικήσουν τα βραβεία του φεστιβάλ τα οποία θ' απονείμει η κριτική επιτροπή που αποτελείται από τους Αχιλλέα Κυριακίδη, Γιάννη Ζουμπουλάκη, Μαρίσσα Τριανταφυλλίδου, Νίκο Σέκερη και Γιώργο Φρέντζο. Οι φετινές «μικρές» που διαγωνίζονται, είναι ανεξάρτητες στην συντριπτική πλειονότητά τους παραγωγές, στις οποίες συμμετέχουν και αρκετοί παλιοί γνώριμοι του φεστιβάλ που έχουν διακριθεί στο παρελθόν. Ανάμεσά τους τέσσερα ντοκιμαντέρ και ισάριθμα animation.

Ακολουθεί η λίστα των σκηνοθετών (��ε αλφαβητική σειρά) και οι τίτλοι των ταινιών:

Ανάμεσα στο Μαύρο και το Ασπρο του Σωκράτη Αλαφούζου
Χωρίς Γάλα του Θοδωρή Βουρνά
L’ Atente του Στράτου Γαβριηλίδη
Εικόνα του Λάμπρου Γεωργόπουλου
Στέγνα του Κωνσταντίνου Γιαννακόπουλο��
Ψωμί κι Ελιές των Αλεξάντερ Γιάσικ και Ιορντάνις Ορφανίδη
Bookless του Βασίλη Γουδέλη
The Bust του Μιχάλη Δημητρίου
Cromophobia του Γιάννη Ζιόγκα
Rue du cinema του Νίκου Θεοδοσίου
PROSOPON του Θωμά Θωμά
Ναρκίσσα των Ανδρέα Ιγνατίου και Τζος Μάντοξ
Κατηφόρα του Στέλιου Καμμίτση
Βυθός του Τάσου Καρύδη
Ανάδρομος του Βασίλη Κεκάτου
Σύκο του Νικό��α Κολοβού
Ο Σπόρος της Ιφιγένειας Κοτσώνη
ΑΛ του Αλέξη Κουάντα
Postheimat της Ιωάννας Κρυωνά
Για Πάντα του Νίκου Μανδαράκα
Blue Train του Μανώλη Μαυρή
Oliloves των Ακη Μελάχρη και Γιώργου Μελισσαρόπουλου
4 Μαρτίου του Δημήτρη Νάκου
Πωγωνίσκος του Θανάση Νεοφώτιστου
Μπούμερανγκ του Χρίστου Νικολάου
Μύες του Κωνσταντίνου Ξενάκη
Το Ονειρο Κάθε Αρχιτέκτονα του Γρηγόρη Οικονομίδη
Pacino's Way του Χάρη Παντελιδάκη
Inner Land της Βίβιαν Παπαγεωργίου
Αγαπημένη Πόλη του Σταύρου Παρχαρίδη
Βερίκοκα του Σπύρου Σιόκα
Firefly του Γιώργου Σουμελίδη
Οι Παλαιστές των Κώστα Σταματόπουλου και Σήφη Στάμου
Παλίρροιες - Το Παραμύθι της Θάλασσας της Λίτσας Σταυριάννα
Euroman του Γαβριήλ Τζάφκα
Simon Says του Νίκου Τσεμπερόπουλου
Εκδυσις της Φαίδρας Τσολίνα
Joanna του Παναγιώτη Φαφούτη
Woman του Κωνσταντίνου Χαλιάσα
Εx του Μιχάλη Χαπέσιη
Dream Toy του Χρήστου Χουλιάρα

Υπενθυμίζουμε πως τα μέλη της φετινής προκριματικής επιτροπής είναι οι:

• Αθανίτης Δημήτρης, Σκηνοθέτης
• Κατερίνα Μαραγκουδάκη, Διευθύντρια φωτογραφίας
• Γιάννης Σακαρίδης, Σκηνοθέτης, Μοντέρ
• Αντώνης Παπαδόπουλος, Καλλιτεχνικός Διευθυντής Φεστιβάλ Δράμας, Σκηνοθέτης