Οι νέες συνθέσεις του Κεντρικού Αρχαιολογικού Συμβουλίου (ΚΑΣ) και του Συμβουλίου Νεωτέρων Μνημείων (ΚΣΜΝ) ορίστηκαν με απόφαση του αναπληρωτή υπουργού Πολιτισμού Νίκου Ξυδάκη.

Συγκεκριμένα, η νέα σύνθεση του ΚΑΣ έχει ως εξής:

1. Πρόεδρος: Μαρία Ανδρεαδάκη- Βλαζάκη, αναπληρώτρια γενική γραμματέας του υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων.

2. Ελένη Σβολοπούλου, Νομική Σύμβουλος του Κρά��ους στο ΥΠΟΠΑΙΘ, αναπληρούμενη από τον Περικλή Αγγέλου, Πάρεδρο του ΝΣΚ.

3. Ελένη Κόρκα, Προϊστάμενη της Γενικής Διεύθυνσης Αρχαιοτήτων & Πολιτιστικής Κληρονομιάς του ΥΠΟΠΑΙΘ, αναπληρούμενη από την Αικατερίνη Δελλαπόρτα, αρχαιολόγο, Προϊσταμένη του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου.

4. Ευγενία Γατοπούλου, Προϊστάμενη της Γενικής Διεύθυνσης Αναστήλωσης Μουσείων και Τεχνικών Έργων του ΥΠΟΠΑΙΘ, αναπληρούμενη από την Αμαλία Ανδρουλιδάκη, αρχιτέκτονα μηχανικό, Προϊσταμένη της Διεύθυνσης Προστασίας και Αναστήλωσης Νεωτέρων και Σύγχρονων Μνημείων

5. Μαρία Μιχαηλίδου, αρχαιολόγος, Προϊστάμενη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Δωδεκανήσου αναπληρούμενη από την Άλκηστη Παπαδημητρίου, αρχαιολόγο, Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Αργολίδας.

6. Πολυξένη Αδάμ - Βελένη, αρχαιολόγος, Προϊστάμενη του Αρχαιολογικού Μουσείου Θεσσαλονίκης, αναπληρούμενη από την Βασιλική Συθιακάκη, αρχαιολόγο, Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Ηρακλείου.

7. Δημήτρης Αθανασούλης, αρχαιολόγος, Προϊστάμενος της Εφορείας Αρχαιοτήτων Κυκλάδων, αναπληρούμενος από τον Παύλο Τριανταφυλλίδη, αρχαιολόγο, προϊστάμενο της Εφορείας Αρχαιοτήτων Λέσβου.

8. Αγγελική Κοτταρίδη, αρχαιολόγος, Προϊστάμενη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Ημαθίας, αναπληρούμενη από την Ευαγγελία Μηλίτση, αρχαιολόγο, Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Μεσσηνίας.

9. Ελένη Μπάνου, αρχαιολόγος, Προϊστάμενη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Αθη��ών, αναπληρούμενη από την Αναστασία Λαζαρίδου, αρχαιολόγο, Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων της Ανατολικής Αττικής.

10. Ελευθέριος Πλάτωνας, Αναπληρωτής Καθηγητής Προϊστορικής Αρχαιολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, αναπληρούμενος από τον Πάντο Πάντο, αρχαιολόγο, επίτιμο Διευθυντή του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ.

11. Νικόλαος Σταμπολίδης, καθηγητής Κλασικής Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης, αναπληρούμενος από την Στυλιανή Δρούγου, Καθηγήτρια Κλασικής Αρχαιολογ��ας στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης.

12. Αναστασία Τούρτα, αρχαιολόγος, επίτιμη διευθύντρια του ΥΠΟΠΑΙΘ, αναπληρούμενη από την Όλγα Γκράτζιου, ομότιμη Καθηγήτρια Βυζαντινής Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης.

13. Μαρίζα Μαρθάρη, αρχαιολόγος, επίτιμη Διευθύντρια του ΥΠΟΠΑΙΘ, αναπληρούμενη από τον Κων/νο Ζάχο, αρχαιολόγο, επίτιμο Διευθυντή του ΥΠΟΠΑΙΘ.

14. Εμμανουήλ Κορρές, Καθηγητής Αρχιτεκτονικής του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, αναπληρούμενος από την Φανή Μαλλούχου - Tufano, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Σχολής Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Πολυτεχνείου Κρήτης.

15. Βλάσιος Κουμούσης, πολιτικός μηχανικός, Καθηγητής Δομοστατικής του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, αναπληρούμενος από τον Κωνσταντίνο Σπυράκο, πολιτικό μηχανικό, Καθηγητή Δομοστατικής του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου.

16. Δημήτριος Καρύδης, Καθηγητής Αρχιτεκτονικής του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, αναπληρούμενος από τον Νικόλαο Ζούρο, Καθηγητή Γεωλογίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου.

17. Θεοδώρα Γαλάνη, αρχιτέκτονας μηχανικός - πολεοδόμος - χωροτάκτης, Αναπληρώτρια Προϊστάμενη της Διεύθυνσης Ειδικών Έργων Αναβάθμισης Περιοχών του Υπουργείου Παραγωγικής Ανασυγκρότησης, Περιβάλλοντος και Ενέργειας (πρώην ΥΠΕΚΑ), αναπληρούμενη από την Γεωργία Σπηλιοπούλου, αρχιτέκτονα μηχανικό, Αναπληρώτρια Προϊσταμένη του Τμήματος Μικρών Οικισμών και Παραθεριστικής Κατοικίας της Διεύθυνσης Πολεοδομικού Σχεδιασμού του ανωτέρω Υπουργείου.

Η πρώτη συνεδρίαση του ΚΑΣ θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη, 28 Απριλίου, στις 13:00 μμ.

Με απόφαση του αναπληρωτή υπουργού Πολιτισμού Νίκου Ξυδάκη ορίζεται η νέα σύνθεση του Κεντρικού Συμβουλίου Νεοτέρων Μνημείων του ΥΠΟΠΑΙΘ ως εξής:

1. Πρόεδρος: Μαρία Ανδρεαδάκη - Βλαζάκη, Αναπληρώτρια Γενική Γραμματέας του ΥΠΟΠΑΙΘ.

2. Ελένη Σβολοπούλου, Νομική Σύμβουλος του Κράτους στο ΥΠΟΠΑΙΘ, αναπληρούμενη από την Ευθυμία Γκαράνη, Πάρεδρο του Ν.Σ.Κ. στο ΥΠΟΠΑΙΘ.

3. Ελένη Κόρκα, Προϊστάμενη της Γενικής Διεύθυνσης Αρχαιοτήτων και Πολιτιστικής Κληρονομιάς του ΥΠΟΠΑΙΘ, αναπληρούμενη από τη Μαρία Φωτεινή Παπακωνσταντίνου, αρχαιολόγο, Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Φθιώτιδος και Ευρυτανίας.

4. Ευγενία Γατοπούλου, Προϊσταμένη της Γενικής Διεύθυνσης Αναστήλωσης Μουσείων και Τεχνικών Έργων του ΥΠΟΠΑΙΘ, αναπληρούμενη από τον Δημοσθένη Σβολόπουλο, αρχιτέκτονα μηχανικό, Προϊστάμενο της Διεύθυνσης Αναστήλωσης Αρχαίων Μνημείων.

5. Ορέστης Βαβατσιούλας, αρχιτέκτονας μηχανικός, Προϊστάμενος Υπηρεσίας Νεωτέρων Μνημείων και Τεχνικών Έργων Αττικής, Ανατολικής Στερεάς Ελλάδος και Κυκλάδων, αναπληρούμενος από την Άννα Σιγανίδου, αρχιτέκτονα μηχανικό, Προϊσταμένη Υπηρεσίας Νεωτέρων Μνημείων και Τεχνικών Έργων Ηπείρου, Βορείου Ιονίου και Δυτικής Μακεδονίας.

6. Γεώργιος Παπανδρέου, αρχιτέκτονας μηχανικός, Αναπληρωτής Προϊστάμενος Υπηρεσίας Νεοτέρων Μνημείων και Τεχνικών Έργων Δυτικής Ελλάδος, Πελοποννήσου και Νοτίου Ιονίου, αναπληρούμενος από την Μερόπη Φράγκου, αρχιτέκτονα μηχανικό, Αναπληρώτρια Προϊσταμένη Υπηρεσίας Νεωτέρων Μνημείων και Τεχνικών Έργων Βορείου Αιγαίου.

7. Σοφία Χριστοφορίδου, αρχιτέκτονας μηχανικός, Προϊστάμενη Υπηρεσίας Νεωτέρων Μνημείων και Τεχνικών Έργων Κεντρικής Μακεδονίας, αναπληρούμενη από τον Ιωσήφ Φανουράκη, αρχιτέκτονα μηχανικό, Αναπληρωτή Προϊστάμενο Υπηρεσίας Νεωτέρων Μνημείων και Τεχνικών Έργων Κρήτης.

8. Νικόλαος Μαυρίκας, Αντιπρόεδρος του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους ε.τ., αναπληρούμενος από τον Κωνσταντίνο Μανωλίδη, Αναπληρωτή Καθηγητή Αρχιτεκτονικής του Πανεπιστημίου Βόλου.

9. Ιορδάνης Δημακόπουλος, αρχιτέκτονας, επίτιμος Γενικός Διευθυντής του ΥΠΟΠΑΙΘ, αναπληρούμενος από τον Βασίλειο Γκανιάτσα, Καθηγητή Αρχιτεκτονικής του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου.

10. Ιωάννης Αίσωπος, Καθηγητής Αρχιτεκτονικής του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου αναπληρούμενος από τον Νικόλαο Μπελαβίλα, Αναπληρωτή Καθηγητή Αρχιτεκτονικής του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου.

11. Νικόλαος Χατζηνικολάου, Καθηγητής Ιστορίας της Τέχνης στο Πανεπιστήμιο Κρήτης, αναπληρούμενος από τον Ανδρέα Γιακουμακάτο, Καθηγητή Ιστορίας, Κριτικής Ανάλυσης και Θεωρίας της Αρχιτεκτονικής στην Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών.

12. Ελισάβετ Βιντζηλαίου, πολιτικός μηχανικός, Καθηγήτρια στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, αναπληρούμενη από τον Βλάσιο Κουμούση, καθηγητή τομέα Δομοστατικής του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου.

13. Σταματία Χατζηνικολάου, επίτιμη Διευθύντρια ΥΠΟΠΑΙΘ, αναπληρούμενη από την Πολυ��ένη Πολίτου, φιλόλογο-λαογράφο, Επιμελήτρια του Μουσείου Μπενάκη.

14. Γεώργιος Γκανασούλης, αρχιτέκτονας μηχανικός, Προϊστάμενος στη Δ/νση Αρχιτεκτονικής του Υπουργείου Παραγωγικής Ανασυγκρότησης, Περιβάλλοντος και Ενέργειας, αναπληρούμενος από τη Σταυρούλα-Χίλντα Γούναλη, αρχιτέκτονα μηχανικό, Προϊσταμένη του Τμήματος Διατηρητέων Κτιρίων της ανωτέρω Διεύθυνσης του ίδιου Υπουργείου.

15. Παναγιώτης Γεωργακόπουλος, αρχιτέκτονας μηχανικός, μέλος του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος, αναπληρούμενος από τον Νικόλαο Φιντικάκη, αρχιτέκτονα μηχανικό, μέλος του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος.

Η πρώτη συνεδρίαση του Κεντρικού Συμβουλίου Νεοτέρων Μνημείων θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη, 30 Απριλίο��, στις 13:00 μμ.