​Ο Γκιγιόμ Γκαλέν και η ταινία του «Τα αγόρια και ο Γκιγιόμ στο τραπέζι», σάρωσαν στην 39η απονομή των βραβείων Σεζάρ.

Η ταινία είχε συγκεντρώσει 10 υποψηφιότητες και θεωρείτο το μεγάλο φαβορί. Τελικά, απέσπασε πέντε βραβεία Σεζάρ: Καλύτερου α΄ανδρικού ρόλου, Καλύτερης πρώτης ταινίας, Διασκευασμένου σεναρίου, Μοντάζ και Καλύτερης ταινίας.

Ο Ρομάν Πολάνσκι ήταν αυτός που απέσπασε το Σεζάρ Καλύτερης Σκηνοθεσίας για την ταιν��α «Η Αφροδίτη με τη Γούνα», ενώ το Σεζάρ Καλύτερης ξένης ταινίας απονεμήθηκε στην ταινία «Ραγισμένα Όνειρα», μια δραματική, ρομαντική και βαθιά συγκινητική ιστορία που παρουσιάζει ένα οικογενειακό δράμα του βέλγου σκηνοθέτη Φέλιξ Φον Γκρόνινγκεν.

Στη μεγάλη αυτή ετήσια γιορτή του γαλλικού κινηματογράφου, η ταινία «Η ζωή της Αντέλ» του Αμπντελατίφ Κεσίς που κέρδισε ήδη τον Χρυσό Φοίνικα των Καννών και είχε συγκεντρώσει οκτώ υποψηφιότητες για τα βραβεία Σεζάρ, απέσπασε το βραβείο της Πρωτοεμφανιζόμενης Ηθοποιού το οποίο απονεμήθηκε Αντέλ Εξαρχόπουλος.

Παράλληλα, ο Αμερικανός σκηνοθέτης Κουέντιν Ταραντίνο απένειμε ένα τιμητικό Σεζάρ για την προσφορά της στον κινηματογράφο στη συμπατριώτισσά του Σκάρλετ Γιόχανσον.

  • ΔΕΙΤΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΠΟΙΟΙ ΕΦΥΓΑΝ ΜΕ ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΕΖΑΡ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΤΗ:

BEST PICTURE

Les Garçons Et Guillaume, A Table!

BEST ACTRESS

Sandrine Kiberlain, 9 Mois Ferme

BEST ACTOR

Guillaume Gallienne, Les Garçons Et Guillaume, A Table!

BEST DIRECTOR

Roman Polanski, Venus In Fur

BEST SUPPORTING ACTRESS

Adèle Haenel, Suzanne

BEST FOREIGN FILM

The Broken Circle Breakdown

BEST SHORT FILM

Avant Que De Tout Perdre, Xavier Legrand

BEST CINEMATOGRAPHY

Thomas Hardmeier, The Young And Prodigious Mr Spivet

BEST EDITING

Valérie Deseine, Les Garçons Et Guillaume, A Table!

BEST ANIMATED FEATURE

Loulou L’Incroyable Secret, Eric Omond

BEST ANIMATED SHORT

Mademoiselle Kiki Et Les Montparnos, Amélie Harrault

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Guilaume Gallienne, Les Garçons Et Guillaume, A Table!

BEST DOCUMENTARY

Sur Le Chemin De L’Ecole, Pascal Plisson
NEWCOMER (Male)

Pierre Deladonchamps, Stranger By The Lake

BEST SOUND

Jean-Pierre Duret, Jean Mallet & Mélissa Petitjean, Michael Kohlhaas

BEST ART DIRECTION

Stéphane Rozenbaum, L’Ecume Des Jours

BEST ORIGINAL SCORE

Martin Wheeler, Michael Kohlhaas

BEST SUPPORTING ACTOR

Niels Arestrup, Quai D’Orsay

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Albert Dupontel, 9 Mois Ferme

BEST COSTUMES

Pascaline Chavanne, Renoir

BEST DEBUT FEATURE

Les Garçons Et Guillaume, A Table!, Guillaume Gallienne

NEWCOMER (Female)

Adèle Exarchopoulos, Blue Is The Warmest Color