Η Ευρωπαϊκή ημέρα της Μουσικής γιορτάζεται και φέτος για 14η χρονιά, γεμίζοντας την Αθήνα με ποικίλες νότες! Ωστόσο εκδηλώσεις είναι προγραμματισμένες σε ακόμη 25 πόλεις της Ελλάδας!

19 - 21 Ιουνίου 2013- Αθήνα

Τετάρτη 19 Ιουνίου
1. ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ Σεμινάρια - Παραδοσιακή, Έντεχνη / Ώρα έναρξης: 17:30
2. ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΑΙΣΩΠΟΥ - ΟΙΝΕΑΣ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ Cabaret, Funk, Jazz / Ώρα έναρξης: 20:00
3. ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΑΝΑΠΑΥΣΕΩΣ (ΜΕΤΣ) - COLIBRI / Pedestrian Anapafseos Road (Mets) - Colibri Indie-Rock, Pop, Rock / Ώρα έναρξης: 20:30
4. ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΜΑΥΡΟΚΟΡΔΑΤΟΥ - KOMMA BAR / Pedestrian Mavrokordatou Road - Komma Bar Μουσικό είδος: Funk - Soul - Electro / Ώρα έναρξης:
Λατέρνατιβ, Bad Spencer, Rsn, Oh Yeah!, Untitled
6. ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΓΙΟΥ ΘΩΜΑ – ΓΟΥΔΗ Σε συνεργασία με το Ελεύθερο Ωδείο
Pop, rock, έντεχνο, ελαφρό, ελληνικό & ξένο, Ώρα έναρξης 19:30 Μουσικά σύνολα μαθητών & καθηγητών. Συμμετέχουν 45 αριστούχοι μαθητές & καθηγητές

7. ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΥΔΗ / Avdi Sq. Blues, Funk, Jazz / Ώρα έναρξης: 20:00
8. ΠΛΑΤΕΙΑ ΘΗΣΕΙΟΥ (ΕΝΑΝΤΙ ΗΣΑΠ) / Thisio Sq. Σε συνεργασία με το City Vibes
Indie-Rock, Pop, Rock /Jazz - Funk & World
Μεσημεριανή Συναυλία - Ώρα έναρξης: 12:00 Cart postal
Απογευματινές συναυλίες - Ώρα έναρξης: 18:00 Θωμάς Φώτης / Puta Misery / Norma / Ξένια Γαργάλη / "DO IT" Jorgos Skolias - Bronek Duży (Πολώνια) / Λεωνίδας Μαριδάκης και Banda Me Renda / Αγγελική Τουμπανάκη
9. ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ / Klafthmonos Sq. Σε συνεργασία με τη Noiz Productions
Hip Hop / Adlibia / Μόντα Ράπς / Low P (69 beats) / One Eye / Boom Squad / Diezel / Wrongface / Lady Faye / Eξωκοσμικός / Albatross-Pegasus (univers team) / Αthens Finest
10. ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ / Syntagma Sq.
Χορωδιακό / Συμφωνικό έργο ΩΔΗ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ / Ώρα έναρξης 21:30
11. IANOS CAFÉ (Σταδίου 24) Σεμινάρια και Κλασική μουσική / Ώρα έναρξης: 10:00

Σεμινάρια, Duo Capriccioso, Τρίο Ελεγεία, Vuelvo al Sur, Νέλλυ Σεμιτέκολο - Κωνσταντίνος Σφέτσας, DJ Yeast, Εγκαίνια Έκθεσης στην ΙΑΝΟS ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΕΧΝΗΣ, Aggela
Πέμπτη 20 Ιουνίου
1.ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ / National Garden Σεμινάρια
2. ΔΕΛΦΙΚΟ ΩΔΕΙΟ / Delphiko Conservatory (Κορινθίας 6) Open Day - Σεμινάριο / Ώρα έναρξης: 11:00 Laurence Tragin (πιάνο)
3. ΟΔΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ (ΓΚΑΖΙ) - LAB / Konstantinoupoleos Road (Gazi) – Lab Deep, House / Ώρα έναρξης: 22:00 G Bond / Νίκος Αποστολάκος
4. ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΑΙΣΩΠΟΥ - ΟΙΝΕΑΣ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ / Pedestrian Aisopou Road - Oineas Restaurant Cabaret, Funk, Jazz / Ώρα έναρξης: 20:00
5. ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΑΝΑΠΑΥΣΕΩΣ (ΜΕΤΣ) - Colibri / Pesestrian Anapafseos Road (Mets) - COLIBRI Jazz / Ώρα έναρξης: 20:30
6. ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΕΜΠΕΔΟΚΛΕΟΥΣ - COLIBRI / Pedestrian Empedokleous - Colibri Indie-Rock, Pop, Rock / Ώρα έναρξης: 20:30 Illegal Operation
7. ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΕΜΠΕΔΟΚΛΕΟΥΣ - SUPER FLY / Pedestrian Empedokleous - Super Fly Indie-Rock, Pop, Rock / Ώρα έναρξης: 20:30 Pad Trio + Dj Soulnek
8. ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΚΑΛΛΙΡΟΗΣ (ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ) - COLIBRI / Pedestrian Kallirois Road (Petralona) - Colibri ndie-Rock, Pop, Rock / Ώρα έναρξης: 20:30
9. ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΜΑΥΡΟΚΟΡΔΑΤΟΥ - KOMMA BAR / Pedestrian Mavrokordatou Road - Komma Bar
10. ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΠΑΡΜΕΝΙΔΟΥ - SUSHI BAR / Pedestrian Parmenidoy Road - Sushi Bar Indie-Rock, Pop, Rock / Ώρα έναρξης: 20:30 Π -3 Ορέστης Αναβαλόγλου - Sarah Mariez'
11. ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΠΛΑΤΕΙΑ ΒΑΡΝΑΒΑ - ΜΙΚΡΗ ΒΟΥΛΗ / Pedestrian Varnava Sq. Road - Mikri Vouli Indie-Rock, Pop, Rock / Ώρα έναρξης: 20:30 Ρακοσυλλέκτες
12. ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΠΡΟΚΛΟΥ & ΠΛΑΤΕΙΑ ΒΑΡΝΑΒΑ - ΒΑΡΝΑΒΑ CAFÉ / Pedestrian Proklou Road & Varnava Sq. - Varnava Café Indie-Rock, Pop, Rock / Ώρα έναρξης: 20:30 Ellen Curtis & Christina Shakermaker
13. ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΠΡΟΚΛΟΥ - ΨΗΤΟΠΩΛΕΙΟ ΠΑΛΙΑΚΗΣ / Pedestrian Proklou Road - Tavern Paliakis Indie-Rock, Pop, Rock / Ώρα έναρξης: 20:30 Γιάννης - Χρήστος
14. ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΥΔΗ / Avdi Sq. Μουσικό Ύφος: / Ώρα έναρξης: 20:00 Οι χτισμένες των θεμελίων (electric folk), Hologramme (experimental), Chewing gun (progressive rock), Theodore (progressive rock), Susanne (acoustic folk/latin), Skiny Simon (indie rock), Ratrace
15. ΠΛΑΤΕΙΑ ΘΗΣΕΙΟΥ (ΕΝΑΝΤΙ ΗΣΑΠ) / Thisio Sq. (Σε Συνεργασία με το City Vibes)
Indie-Rock, Pop, Rock /Jazz - Funk & World Μεσημεριανή Συναυλία - Ώρα έναρξης: 12:00 - 14.30: Zulutek / Biotech Απογευματινές συναυλίες Ώρα έναρξης: 18:30: The Fade / But I fly / Press Esc / Trip Wine / Lower Cut / 10 code
16. ΠΡΟΑΥΛΙΟΣ ΧΩΡΟΣ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ / Acropolis Museum (Διονυσίου Αρεοπαγίτου 15) Φιλαρμονική Ορχήστρα Πνευστών Δήμου Αθηναίων - Μουσική Διεύθυνση: Μ.Μιχαλόπουλος
17. CAFÉ ΣΤΟΝ ΚΗΠΟ ΤΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ / Numismatic Museum Café (Πανεπιστημίου 12) Blues, Funk, Jazz / Ώρα έναρξης: 20:30 Belleville
18. ΙANOS CAFÉ (Σταδίου 24) Σεμινάρια και Jazz, Blues, Reggae, Rock / Ώρα έναρξης: 10:00 Σεμινάρια, Aggeliki Toumbanaki & Buzz Bastards, Τζίτζικες, Naif, Ξένια Γαργάλη - Περικλής Μπισκίνης - Πλαστελίνη project, Ηλίας Ζούτσος, Νικόλαος Αδέσποτος, Daddy' s Work Blues Band
Παρασκευή 21 Ιουνίου
1.ΕΘΝΙΚΗ ΛΥΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ - ΛΥΡΙΚΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ
Το επιτυχημένο project της Λυρικής, επιστρέφει για την μέρα της μουσικής. Στις 21 Ιουνίου από τις 18.00 και μετά το Λυρικό Λεωφορείο θα ταξιδέψει σε δρόμους και πλατείες της Αθήνας, αλλά και των γειτονικών δήμων του Κέντρου Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, Νέα Σμύρνη, Καλλιθέα και Παλαιό Φάληρο. Λυρικοί τραγουδιστές και χορωδοί ταξιδεύουν με "όχημα" άριες από γνωστές όπερες και συναντούν τους ανυποψίαστους κατοίκους της πόλης στα σημεία που ζουν και εργάζονται. Μια δράση που φέρνει την λυρική τέχνη στον δρόμο και σε επαφή με ένα νέο ευρύτερο κοινό.
2. ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ & ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ / Byzantine & Christian Museum
3. ΕΙΣΟΔΟΣ ΤΟΥ ΛΟΦΟΥ ΦΙΛΟΠΑΠΠΟΥ (ΑΠΟ ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ ΑΡΕΟΠΑΓΙΤΟΥ) - Filopappou Hill - Entrance from Aeropagitou Pedestrian Road Jazz / Ώρα έναρξης: 22:00 Big Band Δήμου Αθηναίων
3.ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ / National Garden
4. ΕΘΝΙΚΟ ΩΔΕΙΟ / National Conservatory of Athens (Μάγερ 18 Αθήνα) Open Day / Ώρα έναρξης: 11:00
5. ΙΔΡΥΜΑ Β & Μ ΘΕΟΧΑΡΑΚΗ / B& M Theocharakis Foundation
(Βασιλίσσης Σοφίας 9 & Μέρλιν 1)
6. ΛΟΦΟΣ ΦΙΛΟΠΑΠΠΟΥ - ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΛΟΥΜΠΑΡΔΙΑΡΗΣ / Filopappou Hill - Agios Dimitrios Loumpadiaris
7. ΛΟΦΟΣ ΦΙΛΟΠΑΠΠΟΥ - ΑΝΔΗΡΟ ΠΙΚΙΩΝΗ / Filopappou Hill - Andiro Pikioni Έντεχνη / Ώρα έναρξης: 20:00 Μουσικό Εργαστήρι Δήμου Αθηναίων
8. ΛΟΦΟΣ ΦΙΛΟΠΑΠΠΟΥ - ΜΝΗΜΕΙΟ ΠΝΥΚΑΣ / Filopappou Hill - Pnyx Monument Κλασσική / Ώρα Έναρξης: 21:00 Συμφωνική Ορχήστρα και Μεικτή Χορωδία Δήμου αθηναίων σε έργα Κλασικού ρεπερτορίου (Wolfgang Amadeus Mozart)
9. ΛΥΚΑΒΗΤΤΟΣ - ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΑΓΙΩΝ ΙΣΙΔΩΡΩΝ / Lykavittos Hill (St Isidoron entrance) Disco, House, Techno / Ώρα έναρξης: 20:30 Wemustbeinlove, Vangelis Lo, STV, Beatter
10. ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ «ΛΙΛΙΑΝ ΒΟΥΔΟΥΡΗ» / (Στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών) Κλασική μουσική / Ώρα έναρξης 18:00
11. ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ (Στους Κήπους του Μέγαρου Μουσικής Αθηνών)
12. ΠΛΑΤΕΙΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ / Monastiraki Sq. Σε συνεργασία με το Greek Beatbox Community