​Απονεμήθηκαν το βράδυ της Τρίτης, τα 4α ακαδημαϊκά βραβεία κινηματογράφου, στον φιλόξενο χώρο της Στέγης Γραμμάτων και Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση.

Οι ταινίες που πρωταγωνίστησαν ήταν οι: «J.A.C.E.» του Μενέλαου Καραμαγγιώλη, «Το αγόρι τρώει το φαγητό του πουλιού» του Έκτορα Λυγίζου και η «Κόρη» του Θάνου Αναστόπουλου.

Όλες οι υποψηφιότητες αναλυτικά

Βραβείο Ειδικών Εφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας
«Δεμένη Κόκκινη Κλωστή» - Βασίλης Ανδριόπουλος, Γιάννης Βαμβακάς, Γιώργος Αλαχούζος, Ρούλης Αλαχούζος και Δημήτρης Γκερπινής.

Βραβείο Μακιγιάζ
«J.A.C.E. (Just Another Confused Elephant)» - Γιάννης Παμούκης.

Βραβείο Ήχου
«Αν...» - Μαρίνος Αθανασόπουλος, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Άρης Λουζιώτης και Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος.

Βραβείο Ενδυματολογίας«J.A.C.E. (Just Another Confused Elephant)» - Δέσποινα Χειμώνα.Βραβείο Σκηνογραφίας
«J.A.C.E. (Just Another Confused Elephant)» - Ηλίας Λεδάκης.

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής
«Αίμα» - Σταύρος Γασπαράτος.

Βραβείο Μοντάζ
εξ ημισείας στις ταινίες
«Αν...» - Στέλλα Φιλιπποπούλου.
και «J.A.C.E. (Just Another Confused Elephant)» - Τάκης Γιαννόπουλος, Λάμπης Χαραλαμπίδης και Πάνος Δαουλτζής.

Βραβείο Φωτογραφίας
«Η Κόρη» - Ηλίας Αδάμης.

Βραβείο Β΄ Γυναικείου Ρόλου
Από την ταινία «J.A.C.E. (Just Another Confused Elephant)» - Κόρα Καρβούνη.

Βραβείο Β΄ Ανδρικού Ρόλου
Από την ταινία «J.A.C.E. (Just Another Confused Elephant)» - Ιερώνυμος Καλετσάνος.

Βραβείο Α΄ Γυναικείου Ρόλου
«Χαρά» - Αμαλία Μουτούση.

Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου
«Το Αγόρι Τρώει το Φαγητό του Πουλιού» - Γιάννης Παπαδόπουλος.

Βραβείο Σεναρίου
«Η Κόρη» - Θάνος Αναστόπουλος και Βασίλης Γιάτσης.

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη «Το Αγόρι Τρώει το Φαγητό του Πουλιού» - Έκτορας Λυγίζος.

Βραβείο Σκηνοθεσίας
«Η Κόρη» - Θάνος Αναστόπουλος.

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους
«Χαμομήλι» - Νεριτάν Ζιντζιρία.

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)
«Ημερολόγια Αμνησίας» - Στέλλα Θεοδωράκη.

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας
«Το Αγόρι Τρώει το Φαγητό του Πουλιού» - Γιώργος Καρναβάς, Έκτορας Λυγίζος, Αργύρης Παπαδημητρόπουλος και Ελίνα Ψύκου.

Βραβείο Ντοκιμαντέρ «Λουκία Ρικάκη»
Στέλλα Θεοδωράκη για το «Ημερολόγια αμνησίας».

Τιμητικό βραβείο Nova
Γιώργος Χωραφάς.

Τιμητικό βραβείο Ακαδημίας
Ζωή Λάσκαρη.