Με νίκες ολοκληρώθηκε η 10η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ για Παναθηναϊκό, ΠΑΟΚ, Ηλυσιακό, Καβάλα, Πανιώνιο και Κολοσσό Ρόδου.

ΑΓΟΡ - Παναθηναϊκός: 72 - 77

Δύσκολη νίκη πέτυχε ο Παναθηναϊκός στο Ρέθυμνο, καθώς ο ΑΓΟΡ δεν του επέτρεψε να επιβάλλει τον ρυθμό του στο παιχνίδι και, μάλιστα, έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +3.

Το «τριφύλλι» απάντησε με σερί 9 - 0 και πήρε το προβάδισμα, ενώ η νίκη κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Πέτγουεϊ και Μπατίστ να διαμορφώνουν το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 20 - 17, 31 - 33, 49 - 57, 72 - 77

ΠΑΟΚ - Άρης: 92 - 87

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» κέρδισε στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, βάζοντας τέλος στις τρεις διαδοχικές ήττες του στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα:19 - 25, 41 - 37, 66 - 64, 92 - 87

Καβάλα - Ίκαρος Καλλιθέας: 81 - 67

Την 5η νίκη της σε 10 αγώνες και μετά από 3 ήττες πανηγύρισε η Καβάλα, που πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, τελειώνοντας μάλιστα το ημίχρονο με +11.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Καραποστόλου, ενώ για την Καλλιθέα οι Λιούμπισιτς και Μπάινς που τελείωσαν το ημίχρονο πετυχαίνοντας τους 20 από τους 32 πόντους της ομάδας τους.

Τα δεκάλεπτα: 22 - 19, 43 - 32, 65 - 45, 81 - 67

Μαρούσι - ��ολοσσός Ρόδου: 60 - 85

Χωρίς να δοκιμάσει ακόμα μία φορά την «γεύση» της νίκης, το Μαρούσι ηττήθηκε από τον Κολοσσό.

Στο τέλος του αγώνα, πάντως, οι φίλαθλοι χειροκρότησαν τους 17χρονους που χρησιμοποίησε ο τεχνικός του Αμαρουσίου, Νίκος Λινάρδος.

Τα δεκάλεπτα:17 - 17, 30 - 42, 48 - 65, 60 - 85

Ηλυσιακός - ΚΑΟΔ: 76 - 73

Όνειρα για πλέι οφ κάνει ο Ηλυσιακός μετά την νίκη επί του ΚΑΟΔ.

Αποστολίδης και Τόντιτς ήταν οι καλύτεροι για τους γηπεδούχους που πήραν τη νίκη χάρη στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου η διαφορά έφτασε τους 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 10 - 13, 27 - 28, 58 - 48, 76 - 73

Πανιώνιος - Περιστέρι: 56 - 49

Την 7η νίκη του και 3η εκτός έδρας πανηγύρισε ο Πανιώνιος.

Τα δεκάλεπτα: 12 - 10, 23 - 25, 37 - 46, 49 - 56