Από νίκες σημαδεύτηκαν για τις ομάδες της Θεσσαλονίκης ��α φιλικά παιχνίδια που έδωσαν την Πέμπτη.

Με γκολ του Φιλομένο στο 78ο λεπτό ο ΠΑΟΚ νίκησε επί γερμανικού εδάφους την Ροτ Βάις Έρφουρτ, ομάδα Γ’ Κατηγορίας. Όπως είναι φυσιολογικό, το αποτέλεσμα και κυρίως η εμφάνιση προβλημάτισαν τους ιθύνοντες της ομάδας, δυο εβδομάδες πριν τον πρώτο αγώνα της για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Αξίζει να σημειωθεί ότι στον αγώνα πήρε μέρος για 65 λεπτά και ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης.

Νωρίτερα ο Ηρακλής συνέτριψε σε φιλικό παιχνίδι στην Πορταριά τη Νέα Καλλικράτεια με 5-1. Το παιχνίδι αυτό ήταν το πρώτο του Ηρακλή στο πλαίσιο της προετοιμασίας εν όψει της νέας περιόδου και ξεχώρισε με την απόδοσή του ο ρουμάνος Μπογκντάν Μάρα, που πέτυχε χατ τρικ. Από ένα τέρμα πέτυχαν ακόμα οι Ιβανόφσκι και Ιάκομπ.