Η Ολλανδία είναι η πρώτη ομάδα που εξασφαλίζει το εισιτήριο στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου και πλέον περιμένει τον αυριανό αγώνα μεταξύ Γερμανίας και Ισπανίας για να μάθει τον αντίπαλο της. Οι «οράνιε» επιστρέφουν σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου και πάλι μετά από 32 χρόνια και τον τελικό του Μουντιάλ της Αργεντινής το 1978.

Σε έναν συγκλονιστικό αγώνα που καθήλωσε τους θεατές μέχρι το τέλος, η Ουρουγουάη επιβεβαίωσε όσους την είχαν χαρακτηρίσει πολύ δύσκολή αντίπαλο και διεκδίκησε επί ίσοις όροις τη νίκη-πρόκριση στο τελικό του Μουντιάλ μέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο το επιθετικό δίδυμο Φορλάν - Περέιρα της Ουρουγουάης , ανταγωνίστηκε επάξια το δίδυμο Σνάιντερ – Ρόμπεν της Ολλανδίας και το επιθετικό παιχνίδι των δύο ομάδων προσέφερε πλούσιο θέαμα και πολλές συγκινήσεις.

Τον χορό των γκολ άνοιξε στο 18ο λεπτό ο αρχηγός των «οράνιε» Φαν Μπρόνκχορστ, με ένα ξερό σουτ κάνοντας έτσι το 0-1 για την Ολλανδία. Η Ουρουγουάη έδειξε να πιστεύει στο όνειρο και πίεσε την Ολλανδία για να πετύχει την ισοφάριση, κάτι που πέτυχε στο 41ο λεπτό ο σούπερ-σταρ της Ουρουγουάης, Ντιέγκο Φορλάν με άπιαστο σουτ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η «σελέστε» μπήκε στο γήπεδο με απειλητικές διαθέσεις σε μία προσπάθεια να διασώσει το ποδοσφαιρικό γόητρο της Λατινικής Αμερικής.Ο Σνάιντερ όμως είχε άλλη γνώμη και στο 69ο λεπτό με σουτ έκανε το 1-2 και έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Ολλανδία δίνοντας φτερά στους συμπαίκτες. Προτού η Ουρουγουάη προλάβει να ανασυντα��θεί, ο Ρόμπεν στο 73ο λεπτό με κεφαλιά έκανε το 1 – 3 απέναντι στην αποσβολωμένη άμυνα της «σελέστε».

Από κει και πέρα, η Ουρουγουάη το πάλεψε αλλά η Ολλανδία έπιαξε πιο δημιουργικά μέχρι το τέλος του αγώνα, έχοντας και τον αέρα της διαφοράς της δύο τερμάτων. Η αντίδραση της Ουρουγουάης ήρθε γι ‘ αυτήν κάπως αργά, μειώνοντας σε 2-3 με τον Περέιρα στο 2 λεπτό των καθυστερήσεων.

Πλέον η Ολλανδοί περιμένουν τον αγώνα μεταξύ Γερμανίας και Ισπανίας για να μάθουν τον αντίπαλο τους στον μεγάλο τελικό της οργάνωσης στις 11 Ιουλίου σε ένα τελικό με... ευρωπαϊκό άρωμα.