Τον όγδοο του τίτλο Γκραν Σλαμ σε 10 παρουσίες σε αντίστοιχους τελικούς κατέκτησε ο Ραφαέλ Ναδάλ ο οποίος ανακηρύχτηκε πρωταθλητής του Γουίμπλεντον επικρατώντας του Τόμας Μπέρντιχ στον τελικό της διοργάνωσης.

Ο Ναδάλ αποδείχθηκε πολύ σκληρός αντίπαλος για τον Τσέχο νούμερο 12 της παγκόσμιας κατάταξης επικρατώντας με 3-0 (6-3, 7-5, 6-4) του αντιπάλου του σε «μόλις» 2 ώρες και 13 λεπτά.

Ο Ναδάλ, ο οποίος λόγω τραυματισμού δε μπόρεσε πέρυσι να υπερασπιστεί τον τίτλο του, μετράει πλέον 14 συνεχόμενους αγώνες χωρίς ήττα στο τουρνουά Γουίμπλεντον.

«Είναι παραπάνω από όνειρο για μένα αυτό που ζω» δήλωσε ο Ισπανός πρωταθλητής στις κάμερες. «Μετά από έναν δύσκολο τραυματισμό πέρυσι που με κράτησε μακριά από τα γήπεδα, φέτος επανήλθα και κατέκτησα τον τίτλο».

Διανύοντας το 24ο έτος της ηλικίας τους, ο Ισπανός τενίστας θεωρείται δικαίως ο καλύτερος παίκτης αυτή τη στιγμή στον κόσμο και έχει όλο το χρόνο μπροστά του στο να φτάσει τον Ρότζερ Φέντερερ στην κορυφή της λίστας με 16 κερδισμένους Γκραν Σλαμ τίτλου.

Ο Τόμας Μπέρντιχ, ο οποίος απέκλεισε στα προημιτελικά το νούμερο δύο της παγκόσμιας κατάταξης, Ρότζερ Φέντερερ, δήλωσε σχετικά μετά το τέλος του αγώνα: «Ήταν δύο υπέροχες βδομάδες για μένα, έφτασα κοντά στο όνειρο της κατάκτησης της πρώτης θέσης, αλλά ο Ναδάλ είναι πολύ δυνατός παίκτης. Απέδειξε τις τελευταίες εβδομάδες ότι είναι γεννημένος πρωταθλητής».