Μεγάλη ευκαιρία για να προκριθούν στους ομίλους του EuropaLeague έχασαν οι κυπριακές ομάδες Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ.

��

Οι δύο ομάδες έφθασαν μια ανάσα από την πρόκριση αλλά τελικά την έχασαν στις λεπτομέρειες.

Η πρωταθλήτρια Κύπρου Ομόνοια έδειξε ότι ήταν αποφασισμένη για την πρόκριση και με με δύο γκολ σε 4 λεπτά (60’ και 64’) κατάφερε να ανατρέψει το 0-1 της Κύπρου στην έδρα της Μέταλιστ Κάρκιβ.

Στα επόμενα λεπτά, όμως, έχυσε την καρδάρα με το γάλα καθώς δέχθηκε δυο -σχεδόν- απανωτά τέρματα(65’ και 71’) και -παρά τη μεγάλη προσπάθεια- δε στάθηκε δυνατό να πετύχει ένα ακόμη τέρμα που θα της έδινε την πρόκριση.

Κοντά στην πηγή έφθασε και ο ΑΠΟΕΛ αλλά δεν ήπιε νερό στο τέλος καθώς, αν και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα στη Μαδρίτη με τη Χετάφε (1-0) και οδήγησε τον αγώνα στην παράταση, δέχθηκε γκολ από τον Τόρες και στο 98ο λεπτό και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.