Το τρόπαιο του Super Cup Αγγλίας κατέκτησε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για 14η φορά στην ιστορία της, νικώντας στο κατάμεστο Γουέμπλει την Τσέλσι με σκορ 1-3.

Η Μάντσεστερ πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 41, όταν ο Βαλένσια ολοκλή5ρωσε με με τον καλύτερο τρόπο την επιθετική προσπάθεια της ομάδας του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 76, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κλείδωσε το σκορ με τον Χερνάντεζ, ο οποίος διπλασιάσε τα τέρματα, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα, πρώτα με το πόδι και στη συνέχεια με το κορμί του.

Το γκολ του Χερνάντεζ είναι και το πρώτο του με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Στο 83, ο Kalou βρήκε τη μπάλα μετά από απόκρουση του τερματοφύλακα της Γιουνάιτεντ και με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα, μειώνοντας σε 1-2.

Η Γιουνάιτεντ είχε όμως τον τελευταίο λόγο, αφού στις καθυστερήσεις, στο 92 ο Berbatov, σκόρασε για τρίτη φορά για τη Μάντσεστερ, γράφοντας το τελικό 1-3.

Το Σάββατο στη Γερμανία, τον αντίστοιχο τίτλο κατέκτησε η Μπάγιερν, νικώνυας 2-0 τη Σάλκε.

Πρώτη ανάρτηση 08/08/2010 18:55