Με τρεις ομάδες θα εκπροσωπηθεί το κυπριακό ποδόσφαιρο στην κλήρωση για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, καθώς σε αυτήν θα συμμετάσχουν ο ΑΠΟΕΛ, η Ανόρθωση αλλά και η πρωταθλήτρια Ομόνοια, μετά τον υποβιβασμό της από το Τσάμπιονς Λιγκ έπειτα από τον αποκλεισμό από την Σάλτσμπουργκ.

Η μόνη ομάδα που δεν τα κατάφερε ήταν ο Απόλλων Λεμεσού. Νίκησε μεν με 2-1 την ρωσική Σιμπίρ αλλά αποκλείστηκε, αφού είχε χάσει 1-0 στη Σιβηρία. Τα γκολ της κυπριακής ομάδας πέτυχαν οι Σεμέδο στο 12 και Νούνιες στο 71, ωστόσο είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Σεφτσένκο στο 63. Κλειδί στην εξέλιξη της αναμέτρησης στάθηκε η αποβολή του Κοσόφσκι μόλις στο 15ο λεπτό, που άφησε για 75 λεπτά με 10 παίκτες τον Απόλλωνα.

Ο ΑΠΟΕΛ προκρίθηκε στην επόμενη φάση επιτυγχάνοντας δεύτερη νίκη με 3-1 επί της Γιάμπλονετς. Τα γκολ για την κυπ��ιακή ομάδα πέτυχαν μέσα στην Τσεχία οι Πάουλο Ζόρζε στο 25, Χαραλαμπίδης στο 27 και Σολάρι στο 37 ενώ προσωρινά είχε μειώσει ο Πάβλικ στο 33. Όσο για την Ανόρθωση; Ανέτρεψε το εις βάρος της 1-0 από την Σερκλ Μπριζ χάρη σε χατ τρικ του πορτογάλου Σεμέδο Καφού. Πέτυχε τέρματα στο 35, το 60 και το 87 και στέρησε την πρόκριση από τους βέλγους, που την είχαν στα χέρια τους μέχρι και τρία λεπτά πριν το τέλος χάρη στο τέρμα του Ογούσου.