Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του Ζοζέ Μουρίνιο στον πάγκο της Ρεάλ αν και ανεπίσημο καθώς η «βασίλισσα» νίκησε με 3-2 την Αμέρικα σε φιλικό αγώνα στην Αμερική.

Η Ρεάλ αγωνίστηκε στο Σαν Φρανσίσκο στο πρώτο της φιλικό προετοιμασίας ενόψει της νέας αγωνιστικής σεζόν και επιβλήθηκε με 3-2 επί της Αμέρικα από το Μεξικό παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Η «βασίλισσα» άνοιξε το σκορ στο 34’ με τον Σέρχιο Κανάλες αλλά οι Μεξικανοί αντέδρασαν και μέσα σε 8 λεπτά γύρισαν το σκορ με τους Ενρίκε Εσκουέδα και Αντόλφο Ροσινέι να βρίσκουν δίχτυα στο 53’ και 61 αντίστοιχα.

Η Ρεάλ τότε (με λίγες φωνές από τον Μουρίνιο) είπε να σοβαρευτεί και δύο λεπτά αργότερα ο Ιγκουαΐν αξιοποίησε πάσα του Κριστιάνο Ρονάλντο ισοφαρίζοντας τον αγώνα.

Ο Πορτογάλος άσος χάρισε τη νίκη στην ομάδα του σκοράροντας στο 82ολεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Δείτε τα γκολ της αναμέτρησης στο ντεμπούτο του Μουρίνιο…