Φαίνεται ότι έχουν βρει τον μπελά τους οι Πορτογάλοι όποτε βρίσκουν μπροστά τους Έλληνες σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Δεν τους φτάνει που ακόμα δεν έχουν ξεπεράσει τις ήττες τους από εμάς στο Euro 2004 που φιλοξένησαν, τώρα στραβοπάτησαν και με την Κύπρο, στην πρεμιέρα τους για τα προκριματικά του Euro 2012. Οι κύπριοι απέσπασαν ιστορική ισοπαλία 4-4 στο καλύτερο ματς της πρεμιέρας των προκριματικών του Euro 2012.

Οι Κύπριοι κατάφεραν να προηγηθούν δύο φορές και να ισοφαρίσουν άλλες τόσες. Στο 3ο λεπτό ο Αλωνεύτης άνοιξε το σκορ και στο 11ο με τον Μιχάλη Κωνσταντίνου ξαναβρέθηκαν μπροστά στο σκορ. Ωστόσο απάντησαν στο 8' ο Ούγκο Αλμέιδα και στο 29' ο Ραούλ Μεϊρέλες, ισοφαρίζοντας το σκορ, που στο πρώτο ημίχρονο ήταν ήδη 2-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πορτογάλοι πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στο 50' με τον Ντάνι, για να ισοφαρίσει στο 57' ο Γιάννης Οκκάς. Ο Μανουέλ Φερνάντες έκανε το 4-3 μόλις 3 λεπτά αργότερα, ωστόσο η Κύπρος δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια και πήρε την ισοπαλία χάρη στο τέρμα του Αβραάμ στο 89'.