Πολύτιμη ισοπαλία που μπορεί να καθορίσει την υπόθεση πρόκριση απέσπασε η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών κόντρα στην Ουγγαρία για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Τα παιδιά του Τάσου Δούμπα ήρθαν ισόπαλα 6 - 6, αν και θα μπορούσαν να είχαν νικήσει. Μάλιστα, προηγήθηκαν στο σκορ μέχρι που στο τελευταίο 8λεπτο οι Ούγγροι πέρασαν μπροστά με 6 - 5.

Εννέα δεύτερα πριν το σφύριγμα της λήξης, ο Γιάννης Φουντούλης σκόραρε το τέρμα της ισοπαλίας και έφερε την ομάδα μας στην τέταρτη θέση του ομίλου της.

Η ελληνική πλευρά, πάντως, διαμαρτύρεται έντοντα για τρεις φάσεις τα τελευταία λεπτά του αγώνα: οι διαιτητές αρνήθηκαν εμφανές πέναλτι πάνω στον Μουρίκη, ενώ αμφιβολίες εκφράζονται για ένα από τα τέρματα των αντιπάλων και μία απόκρουση σουτ του Φουντούλη.

Η πρόκριση θα κριθεί στον αγώνα της Παρασκευής (17:30) με αντίπαλο την Γερμανία.