Επιβλητική ήταν η εμφάνιση της Εθνικής μας στον αγώνα με την Ακτή Ελεφαντοστού για το Μουντομπάσκετ, καθώς η γαλανόλευκη επικράτησε με 97 - 60. Σειρά έχει τώρα το παιχνίδι με την Ρωσία, την Πέμπτη (18:30), για την δεύτερη ή τρίτη θέση του ομίλου.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα παρουσιάστηκαν τα γνωστά προβλήματα στην άμυνα, ωστόσο, στο τέλος του 1ου δεκάλεπτου έβαλε τις βάσεις για την κυριαρχία της νικώντας με 20 - 14.

Από εκεί και πέρα τα πράγματα άλλαξαν, με την άμυνα να είναι περισσότερο συμπαγής και τους αιφνιδιασμούς να βγαίνουν πιο άμεσα.

Μάλιστα, η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 40 πόντους (81 - 38, στο 3ο δεκάλεπτο).

Προς το τέλος του αγώνα, η Εθνική μας έκανε συντήρηση δυνάμεων, κάτι που οι αντίπαλοι εκμεταλλεύτηκαν χωρίς ωστόσο να γλιτώσουν την ήττα.

«Είναι δύσκολο να μαντέψεις ποιος θα τερματίσει που, σε τι κατάσταση θα είναι και να αρχίσεις να μετράς. Αν θες να κερδίσεις κάτι, πρέπει να προσπαθήσεις για αυτό. Αυτός είναι ο λόγους που εμείς θα παίξουμε για τη νίκη», δήλωσε για τον αγώνα με την Ρωσία ο Καζλάουσκας.

Δεκάλεπτα: 14 - 20, 19 - 47, 38 - 81, 60 - 97

Ακτή Ελεφαντοστού (Ντεσάρζιν): Αμπουό 4 (1), Ντιαμπατέ 4, Αμαγκού, Κονάτε 2, Λαμιζανά 9 (1), Ν’Ντιαγέ 6, Ασιέ 11, Καλέ 8, Ταπέ 2, Έντι 9 (3), Κονέ 5

Ελλάδα (Καζλάουσκας): Βουγιούκας 4, Μπουρούσης 9 (2), Ζήσης 4, Σπανούλης 10 (2), Καλάθης 15, Φώτσης 6 (2), Πρίντεζης 12 (1), Περπέρογλου 2, Τσαρτσαρής 12 (1), Διαμαντίδης 5 (1), Καϊμακόγλου 8 (2), Σχορτσανίτης 10