Αμυντικά αλλά και διαιτητικά λάθη στοίχισαν στην Εθνική Ομάδα Ελπίδων, που γνώρισε βαριά ήττα με 3-0 στην Τσεχία στον πρώτο μπαράζ για την πρόκριση στα τελικά του Εuro 2011. Έτσι δυσκολεύουν πολύ τα περιθώρια της πρόκρισης στην επαναληπτική αναμέτρηση, η οποία θα διε��αχθεί την ερχόμενη Τρίτη στην Τρίπολη.

Η Ελλάδα βρέθηκε από το ξεκίνημα πίσω στο σκορ, καθώς δέχτηκε το πρώτο γκολ μόλις στο δεύτερο λεπτό από σουτ του Βόσαλικ. Το 2-0 έγινε στο 19ο λεπτό με πέναλτι του Πέκχαρτ, το οποίο όμως κακώς καταλογίστηκε, αφού ο Σιόβας ακούμπησε μεν τη μπάλα με το χέρι αλλά εκτός περιοχής.

Η Εθνική έχασε στη συνέχεια κάποιες ευκαιρίες, ωστόσο τελικά η Τσεχία ήταν εκείνη που στο 77 πέτυχε το τρίτο τέρμα με κεφαλιά του Κοζάκ. Μάλιστα, είχε και δοκάρι με τον Μοράβεκ στο 79. Τώρα η Ελλάδα θα πρέπει να ανατρέψει αυτό το 3-0 στην ρεβάνς της Τρίπολης, αν θέλει να δώσει το «παρών» στην τελική φάση το προσεχές καλοκαίρι.

Η σύνθεση της Εθνικής: Γιακουμής, Σκόνδρας, Ιωαννίδης, Κ. Παπαδόπουλος, Σιόβας, Γκέντζογλου (58' Πλιάτσικας), Κουτσιανικούλης (66' Φορτούνης), Γ. Παπαδόπουλος, Καρέλης, Δημούτσος, Βασιλακάκης (46' Θ.Παπάζογλου)