Σπουδαία, έστω και φιλική, επικράτηση πέτυχε η Ελλάδα επί της Αυστρίας σε παιχνί��ι που διεξήχθη στο γήπεδο Ερστ Χάπελ στην Βιέννη. Η Εθνική Ομάδα με πολλές αλλαγές στην σύνθεσή της νίκησε με 1-2.

To σκορ άνοιξε με κεφαλιά του Γιώργου Σαμαρά στο πέμπτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, έπειτα από σέντρα του Φωτάκη. Ο Φουκς ήταν εκείνος που κατάφερε να ισοφαρίσει για τους αυστριακούς στο 67, φέρνοντας προσωρινά στα ίσια το παιχνίδι. Στο 80 ήταν ο Σαμαράς που τράβηξε πάνω του σε κατά μέτωπο επίθεση όλη την άμυνα των αυστριακών και έβγαλε την κατάλληλη στιγμή την πάσα για τον Φωτάκη που πέτυχε το πρώτο του τέρμα με την Εθνική Ομάδα.

H αναμέτρηση έγινε με τσουχτερό κρύο, όπως μαρτυρά και η φωτογραφία από τον πάγκο της Εθνικής.

Αυστρία (Ντίντι Κονσταντίνι): Μάχο, Κλάιν, Πρεντλ, Σίμερ, Φουκς, Κάβλακ, Πέλιβαν, Αλάμπα, Αρναούτοβιτς, Γιουνούζοβιτς, Μάιερχοφερ.

Ελλάδα (Φερνάντο Σάντος): Τζόρβας, Τοροσίδης (46' Βύντρα), Τζαβέλλας, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Κατσουράνης (74' Καφές), Καραγκούνης, Κονέ (46' Φωτάκης), Σαμαράς, Χριστοδουλόπουλος (85' Γεωργιάδης), Σαλπιγγίδης (71' Φετφατζίδης).

Πρώτη ανάρτηση: 17/11/2010 21.30