Την τρίτη του νίκη στην Ευρωλίγκα κατέκτησε ο Ολυμπιακός επικρατώντας στο ΣΕΦ επί της Σαρλερουά με 86-78 χωρίς όμως να πιάσει υψηλό επίπεδο απόδοσης.

Η διαφορά κλάσης μεταξύ των δύο ομάδων ήταν εμφανής και οι «ερυθρόλευκοι», αν και μπήκαν δυνατά στον αγώνα, φάνηκαν γενικότερα να τον αντιμετωπίζουν περισσότερο σαν μια καλή προπόνηση παρά σαν έναν αγώνα της Ευρωλίγκα.

Η ουσία βέβαια είναι ότι ακόμη και σε χαλαρούς ρυθμούς, ο Ολυμπιακός κατάφερε μ’ ένα ξέσπασμα στο β’ ημίχρονο να πάρει κεφάλι στο σκορ με διψήφια διαφορά (59-43 στο 27ο λεπτό) και κάπου εκεί… έσβησε τις μηχανές φροντίζοντας απλά να μην αφήσει τη Σαρλερουά να πλησιάσει στο σκορ και γίνει επικίνδυνη.

Κορυφαίοι των ερυθρολεύκων οι Νεστέροβιτς και Σπανούλης με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα ενώ από τους Βέλγους ο Χιλ πέτυχε 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 23-16, 42-33, 64-50, 86-78.