Η μεγάλη νίκη του Πανσερραϊκού επί του Αστέρα μέσα στην Τρίπολη με 0-2 αλλά και η ισοπαλία 2-2 στα Πηγάδια ανάμεσα στην γηπεδούχο Ξάνθη και τον Ηρακλή σημάδεψαν τα δύο πρώτα παιχνίδια της ένατης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα.

Στην Τρίπολη η μακεδονική ομάδα άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό με τον Παντελιάδη μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γεωργιάδη, ενώ το 2-0 έγινε με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με τον Γεωργιάδη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε μοιραίο μάθος του Φυντανίδη. Οι γηπεδούχοι πίεσαν, ειδικά μετά την κόκκινη κάρτα που είδε ο Άμο, αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν γκολ.

Στην Θράκη, η Ξάνθη προηγήθηκε στο 19' με κοντινή προβολή του Βάλλα. Άμεση όμως ήταν η απάντηση του Ηρακλή, στο 22', μετά από ωραία κάθετη πάσα του Πίτου στον κενό χώρο, ο Μάρα πλάσαρε εύστοχα και ισοφάρισε, ενώ στο 29 ο Σολτάνι με ωραίο πλασέ έγραψε το 1-2. Η Ξάνθη κατάφερε να ισοφαρίσει στο 73’ όταν ο Στιούαρτ μπήκε στην περιοχή του "γηραιού" και με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ελευθερόπουλου για να κάνει το τελικό 2-2.