Την ήττα για ένα πόντο γνώρισε ο Παναθηναϊκός από την Εφές Πίλσεν και πλέον χρειάζεται να νικήσει την Αρμάνι Μιλάνο για να κατακτήσει την κορυφή στον 4ο όμιλο της Ευρωλίγκα.

Αρχικά οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ωστόσο, κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους 42 - 24 του ημιχρόνου.

Με τον Διαμαντίδη να δημιουργεί ευκαιρίες και τον Βουγιούκα να εκτελεί, ο Παναθηναϊκός κατάφερε και μείωσε σταδιακά το προβάδισμα των γηπεδούχων για να κλείσει την τρίτη περίοδο στο -3 (59-56).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το τριφύλλι πέρασε μπροστά με 59 - 61 στο 32', όμως δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και το παιχνίδι πήγε στον πόντο.

Το καλάθι του Κερέμ Τουντσερί στην εκπνοή διαμόρφωσε το τελικό 79 - 78 υπέρ της Εφές.

Τα δεκάλεπτα: 21 - 7, 42 - 24, 59 - 56, 79 - 78