Μετά από έναν αγώνα που κράτησε περισσότερες από 3 ώρες (για την ακρίβεια 202 λεπτά), ο Κύπριος πρωταθλητής Μάρκος Παγδατής νίκησε με 3-2 σετ τον Γκρέγκα Ζέμλια, νούμερο 141 στην παγκόσμια κατάταξη, και προκρίθηκε στο δεύτερο γύρο του Αυστραλιανού Open.

Ο Κύπριος τενίστας έχασε το πρώτο σετ από τον Σλοβένο Ζέμλια με 6-3 αλλά πήρε αμέσως μετά το αίμα του πίσω επικρατώντας στα επόμενα δύο με 7-5 και 6-1 αντίστοιχα.

Ο Ζέμλια ισοφάρισε σε 2-2 τα σετ επικρατώντας στο 4ο με 6-4 αλλά στο τελευταίο και κρισιμότερο σετ, ο Παγδατής έδειξε ψυχραιμία και αυτοσυγκέντρωση και επικράτησε με 6-2 περνώντας στον επόμενο γύρο.

Το έργου του Παγδατή (νούμερο 22 στον κόσμο) αναμένεται να είναι δυσκολότερο στον επόμενο γύρο καθώς θα κληθεί να αντιμετωπίσει τον τον Χουάν Μαρτίν Ντελ Πότρο, που το 2009 κατέκτησε το US Open…