Στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδος προκρίθηκε ο Διαγόρας, καθώς κέρδισε στην Ρόδο με 1-0 τον Εθνικό Αστέρα στην επαναληπτική αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων για την φάση των «16».

Το χρυσό γκολ πέτυχε για τους γηπεδούχους ο Ταραχούλσκι στο 30’ με κεφαλιά. Αξίζει να σημειωθεί ότι οκτώ λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν.

Ο Διαμάντης ανέλαβε την εκτέλεση πέναλτι, ωστόσο ο Ταμπάσης του είπε «όχι» έχοντας τη βοήθεια το αριστερού κάθετου δοκαριού και του Πλατάνου, ο οποίος στη συνέχεια έδιωξε μακριά την μπάλα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στην φάση του πέναλτι αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Χατζόπουλος που έκανε χέρι στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα. Έτσι οι ροδίτες συνέχισαν με δέκα παίκτες.

Ωστόσο, παρά την αριθμητική υπεροχή που είχε ο Εθνικός Αστέρας για περισσότερο από ένα ημίχρονο, δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης που θα έστελνε σε παράταση το παιχνίδι.

Διαγόρας (Πετρός Ρουτζιέρης): Ταμπάσης, Χατζόπουλος, Εξουζίδης (61’ Σκόνδρας), Σαλαμαστράκης, Σπάρταλης, Ζλάτκοβιτς (84’ Αγκιρίμπα), Γεωργίου, Προβατίδης, Πλάτανος, Ταραχούλσκι, Πουλόπουλος.

Εθνικός Αστέρας (Νίκος Παντέλης): Γκίτκος, Παριανός (72’ Τσιώλης), Καρατζάς, Τραορέ, Χωριανόπουλος, Διαμάντης (81’ Αργυρίου), Παλάσκας (62’ Γιαννιτσάκης), Φραντζεσκί, Λουάμο, Παπαζούδης, Άντονι.