Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Πρέμιερ Λιγκ παραμένουν μαζί η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και η συντοπίτισσά της Μάντσεστερ Σίτι, μετά τους αγώνες της 21ης αγωνιστικής που διεξήχθησαν ανήμερα Πρωτοχρονιά, συνεχίζοντας μια παράδοση που δεν θέλει το ποδόσφαιρο να σταματά ούτε την πρώτη μέρα του νέου χρόνου στο νησί.

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής, η Γιουνάιτεντ επικράτησε 2-1 της Γουέστ Μπρομ, η οποία έχασε πέναλτι με τον Οντεμβίγκι στο 63ο λεπτό. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 2ο λεπτό ο Ρούνεϊ, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Μόρισον στο 14' και το τελικό 1-2 ήρθε από τον Μεξικανό Ερνάντες στο 75ο λεπτό.

Η Σίτι, αν και με δύο παιχνίδια περισσότερα, διατηρήθηκε στην κορυφή μετά την εντός έδρας νίκη με την Μπλάκπουλ, χάρη σε ένα γκολ του Άνταμ Τζόνσον στο 34 λεπτό. Η Άρσεναλ νίκησε την Μπέρμιγχαμ εκτός έδρας, ενώ και η Λίβερπουλ στο "Άνφιλντ" λυτρώθηκε στο φινάλε, όταν ο Τζο Κόουλ βρήκε δίχτυα και διαμόρφωσε το 2-1 επί της Μπόλτον.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της πρωτοχρονιάτικης 21ης αγωνιστικής: Γουέστ Μπρομ-Μάντσεστερ Γ. 1-2 (14' Μόρισον - 2' Ρούνεϊ, 75' Ερνάντες), Λίβερπουλ-Μπόλτον 2-1 (49' Τόρες, 90' Κόουλ - 43' Ντέιβις), Μάντσεστερ Σίτι-Μπλάκπουλ 1-0 (34' Τζόνσον), Στόουκ-Έβερτον 2-0 (23' Τζόουνς, 69'αυτ. Τζαγκιέλκα), Σάντερλαντ-Μπλάκμπερν 3-0 (11' Ουέλμπεκ, 19' Μπεντ, 89' Γκιάν), Τότεναμ-Φούλαμ 1-0 (42' Μπέιλ), Γουέστ Χαμ-Γουλβς 2-0 (51'αυτ. Ζουμπάρ, 79' Σίαρς), Μπέρμιγχαμ-Άρσεναλ 0-3 (13' φαν Πέρσι, 58' Νασρί, 66'αυτ. Τζόνσον).

Σήμερα Κυριακή, 2 Ιανουαρίου, διεξάγονται οι αναμετρήσεις Τσέλσι - Άστον Βίλα (15:30) και Γουΐγκαν - Νιούκαστλ (18:00).