Συνεχίζει την τρελή πορεία του ο Ολυμπιακός Βόλου στη Σούπερ Λίγκα καθώς συνέτριψε με 3-0 τον Πανσερραϊκό εντός έδρας, την ώρα που η Skoda Ξάνθη ξεπερνούσε το δύσκολο εμπόδιο της Κέρκυρας με 2-1 σε ένα ματς με επεισοδιακό φινάλε.

Στον αγώνα στο Πανθεσσαλικό στάδιο, ο τοπικός Ολυμπιακός δεν άφησε από την αρχή του αγώνα περιθώρια αμφισβήτησης και με τέρματα των Νέμεθ (15’), Μπρέσκα (42’) και Τομάς (85’) πήρε τη νίκη που τον ανέβασε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στην Ξάνθη, η τοπική ομάδα χρειάστηκε να περιμένει το 6ο λεπτό της καθυστέρησης για να καταφέρει να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης απ�� την αξιόμαχη Κέρκυρα. Το σκορ άνοιξε η Ξάνθη με σουτ του Αντεφέμι που βρήκε πρώτα δοκάρι και μετά δίχτυα ενώ η Κέρκυρα ισοφάρισε λίγα λεπτά μετά (στο 42ολεπτό) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Επστάιν.

Η λύτρωση για τη θρακιώτικη ομάδα ήρθε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν μετά από άστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπόατενγκ, ο Βάλλας πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 2-1 ανεβάζοντας την ομάδα του στην 7ηθέση του βαθμολογικού πίνακα.