Με το εκπληκτικό σκορ 5 - 1 επί της Βιγιαρεάλ η Πόρτο έβαλε πλώρη για τον τελικό του Europa League. Προβάδισμα πρόκρισης απέκτησε και η Μπενφίκα, μετά τη νίκη της με 2 - 1 επί της Μπράγκα.

Η ομάδα του Αντρέ Βίλας παρέδωσε μαθήματα ποδοσφαίρου, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος του αγώνα. Φαλκάο και Χουλκ έκλεψαν τις εντυπώσεις, με τον πρώτο να σημειώνει καρέ γκολ!

Το σκορ άνοιξε η Βιγιαρεάλ στο 45ο λεπτό, ενώ η ισοφάριση ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα, μετά από εύστοχο πέναλτι του Φαλκάο. Στο 61' ο Γκουαρίν έκανε το 2 - 1 για την Πόρτο, ενώ ο Φαλκάο σκόραρε ακόμα τρεις φορές (67', 75', 90'), ολοκληρώνοντας το 5 - 1.

Στον πορτογαλικό εμφύλιο του Europa League, η Μπενφίκα πήρε μικρό προβάδισμα για τον τελικό.

Οι "αετοί" σημείωσαν το πρώτο τέρμα στο 50ο λεπτό με τον Ζαρντέλ και ακολούθησε η ισοφάριση με γκολ του Βαντίνιο στο 53', ενώ ο Καρντόζο έδωσε την νίκη στην Μπενφίκα στο 59΄.