Ο Λιονέλ πήρε… ανάποδες! Αυτό είναι το ζουμί της υπόθεσης του σημερινού παιχνιδιού όπου η Μπαρτσελόνα έδειξε όχι μόνο να θέλει περισσότερο τη νίκη (την οποία και πήρε με 2-0) αλλά και να έχει στις τάξεις της έναν εκπληκτικό Μέσι ο οποίος θέλησε να «κλείσει» στόματα μετά τον χαμένο τελικό κυπέλλου απέναντι στη «βασίλισσα»!

Η αλήθεια είναι ότι ήταν ένα el clasico που προσέφερε έντονες συγκινήσεις, αν και οι φάσεις (ειδικά στο πρώτο ημίχρονο) δεν ήταν πολλές. Το πάθος και η ένταση, όμως, περίσσευαν, αποζημιώνοντας πλήρως τα εκατομμύρια των ποδοσφαιρόφιλων που είχαν στηθεί από νωρίς μπροστά από τις τηλεοράσεις τους!

Σε αντίθεση με τη Ρεάλ που έδειξε στην αρχή του αγώνα να αφήνει χώρους στους «Καταλανούς», η Μπαρτσελόνα έπαιξε παθιασμένα από το πρώτο λεπτό και κυνήγησε τη νίκη που θα της έδινε το πάνω χέρι στην υπόθεση πρόκριση.

Μετά τ�� πρώτο μισάωρο, η «βασίλισσα» αποφάσισε να... ακούσει τον Ρονάλντο που καλούσε από νωρίς τους συμπαίκτες του να βγουν μπροστά. Το ημίχρονο τελείωσε με τις ομάδες κολλημένες στο μηδέν αλλά και καποιες αψιμαχίες λίγο πριν την ανάπαυλα να εξελίσσονται σε καυγάδες στη φυσούνα!

Εκεί, τα πνεύματα άναψαν, με τους Αρμπελόα, Μιλίτο, Πίντο και τον Χέντο (βοηθός του Μουρίνιο) να πιάνονται στα χέρια! Τελικά, την... πλήρωσε ο Πίντο (β' τερματοφύλακας της Μπάρτσα) που δέχθηκε η κόκκινη κάρτα στο... ημίχρονο!

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Ρονάλντο να χάνει καλή ευκαιρία από κοντά στο 51ο λεπτό, όταν πήρε τη μπάλα μετά από λάθος συνεννόηση του Πικέ με τον Πουγιόλ.

Λίγο μετά, όμως, τα αίματα άναψαν και πάλι καθώς ο Πέπε αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Μασκεράνο. Ο Μουρίνιο έγινε έξαλλος, τα έβαλε με τον τέταρτο διαιτητή και είδε τον ρέφερι να τον στέλνει στις κερκίδες!

Κάπου εκεί, εκνευρίστηκε και… ο Μέσι και το πήρε πάνω του! Στο 75ο λεπτό μετά από ωραία πάσα από πλάγια του Αφελάι, ο βραχύσωμος Αργεντινός απέφυγε τον Ράμος και έκανε το 1-0 στέλντοντας τους οπαδούς των «μπλαουγκράνα» στα ουράνια!

Με τη Ρεάλ να προσπαθεί να βγει μπροστά στα τελευταία λεπτά του αγώνα για να κυνηγήσει τουλάχιστον την ισοφάριση, ο σπουδαίος Λιονέλ Μέσι έδειξε στο 87ο λεπτό γιατί θεωρείται ο κορυφαίος στον κόσμο. Σε μία φά��η από αυτές που δεν χορταίνεις όσες φορές και να δεις, ο Μέσι πέρασε τη μισή Ρεάλ και με πλασέ έκανε το 2-0, στέλνοντας ουσιαστικά την Μπαρτσελόνα από τώρα στον τελικό του Γουέμπλεϊ.

Φυσικά, υπάρχει και ο επαναληπτικός αγώνας στο Καμπ Νου την επόμενη εβδομάδα. Λογικά, όμως, η Ρεάλ έχει ελάχιστες πιθανότητες. Εκτός και αν… απαγάγουν εξωγήινοι τον Μέσι!