Φιλική νίκη με 1-0 επί της πολωνικής Λεχ Πόζναν πέτυχε ο Παναθηναϊκός στον πρώτο του φιλικό αγώνα προετοιμασίας στην Αυστρία, όπου προετοιμάζεται.

Το γκολ πέτυχε ο Μπράις Μουν στο 86ο λεπτό, ο οποίος ήταν ο 23ος παίκτης που χρησιμοποίησε ο Ζεσουάλντο Φερέιρα στον αγώνα.

Οι πράσινοι έδειξαν αρκετά καλά στοιχεία για πρεμιέρα, έχασαν πολλές ευκαιρίες, έφταναν με ευκολία στην εστία της Πόζναν, είχαν δοκάρι με τον Λέτο και θα μπορούσαν να είχαν πάρει πιο εύκολα τη νίκη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Φερέιρα παρέταξε εντελώς διαφορετικές ενδεκάδες σε κάθε ημίχρονο, αλλάζοντας όλους τους παίκτες.

Στο πρώτο μέρος έπαιξαν Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Mπουμσόνγκ, Καντέ, Σιμάο, Κατσουράνης, Νίνης, Λέτο, Χριστοδουλόπουλος, Πετρόπουλος .

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι Κοτσόλης, Σεϊταρίδης, Ιωαννίδης, Σαριέγκι, Τριανταφυλλόπουλος, Μπιάρσμιρ, Πλεσί, Φουρλάνος (72' Μουν), Δημούτσος, Μαρίνος, Κλέιτον.

Την ίδια ώρα στον Ολυμπιακό βρίσκονται μια ανάσα από την απόκτηση του Γέστε, ενώ η ΑΕΚ ανανέωσε το συμβόλαιο του Κώστα Μανωλά μέχρι το 2014.