Τον νικητή του αγώνα Ραντ Βελιγραδίου - Τρε Πένε θα αντιμετωπίσει στο πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι της ιστορίας του ο Ολυμπιακός Βόλου, με βάση την κλήρωση των προκριματικών του Europa League που έγινε σήμερα στην Νιόν.

Η θεσσαλική ομάδα συμμετέχει στον β’ προκριματικό της διοργάνωσης.

Το πρώτο παιχνίδι θα διεξαχθεί στις 14 Ιουλίου, στη Σερβία ή στο Σαν Μαρίνο (ανάλογα με την αντίπαλο), ενώ ο αγώνας - ρεβάνς είναι προγραμματισμένος για τις 21 Ιουλίου.

Αναλυτικά η κλήρωση:

Α’ προκριματικός

KR (Ισλανδία) - IF (Νησιά Φερόε)

Νταουγκάβα(Λετονία) - Τρόμσο (Νορβηγία)

Φούλαμ (Αγγλία) - ΝSV (Νησιά Φερόε)

IBV(Ισλανδία)-Σεντ Πάτρικς (Ιρλανδία)

Χάκεν (Σουηδία) - Κάργκενκ (Λουξεμβούργο)

Άαλεσουντ (Νορβηγία) - Νιθ (Ουαλία)

Έλφσμποργκ (Σουηδία) - Φόλα (Λουξεμβούργο)

TNS(Ουαλία) - Κλίφτονβιλ (Β. Ιρλανδία)

Χόνκα (Φινλανδία) - Κάλιου (Εσθονία)

Ρένοβα (Σκόπια) - Γλεντόραν (Β. Ιρλανδία)

Κόπερ (Σλοβενία) - Καραγκάντι (Καζακστάν)

Μπάνγκα (Λιθουανία) - Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν)

Πακς (Ουγγαρία) - Σάντα Κολόμα (Ανδόρα)

Ραμποτνίτσκι (Σκόπια) - Τρανς (Εσθονία)

Ραντ (Σερβία) - Τρε Πενέ (Σαν Μαρίνο)

Μπουντούσνοστ (Μαυροβούνιο) - Φλαμουρτάρι (Αλβανία)

Ουλίσες (Αρμενία) - Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)

Γιαγκελόνια (Πολωνία) - Ίρτις (Καζακστάν)

Μινσκ (Λευκορωσία) - Σουβαλάν (Αζερμπαϊτζάν)

Διναμό Τιφλίδας(Γεωργία) - Μιλσάμι (Μολδαβία)

Βαρατζίν (Κροατία) - Λουζιτάνς (Ανδόρα)

Μπάναντς (Αρμενία) - Ρουστάβι (Γεωργία)

Μπιρκιρκάρα (Μάλτα) - Βλάζνα (Αλβανία)

Σιρόκι (Βοσνία) - Ολίμπια Λουμπλιάνας (Σλοβενία)

Σπάρτακ Τρνάβα (Σλοβακία) - Ζέτα (Μαυροβούνιο)

Β’ προκριματικός

Ραντ(Σερβία) ή Τρε Πενέ(Σαν Μαρίνο) - Ολυμπιακός Βόλου

Νικητής αγώνα 22- Νικητής αγώνα 18

Σούντοβα (Λιθουανία) - Νικητής αγώνα 3

Μέταλουργκ Σκοπίων (Σκόπια) - Λοκομοτίβ Σόφιας (Βουλγαρία)

ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) - Φλοριάνα (Μάλτα)

Ανόρθωση (Κύπρος) - Γκάγκρα (Γεωργία)

Σαντ Τζούλια (Ανδόρα) - Μπνέι Γεχούντα (Ισραήλ)

Ζελένιτσαρ (Βοσνία) - Σέριφ (Μολδαβία)

Κουόπιο (Φινλανδία) - Γκαζ Μετάν (Βοσνία)

Νικητής αγώνα 19 - Γκαζιάντεσπορ (Τουρκία)

Ίσκρα Σταλ (Μολδαβία) - Νικητής αγώνα 21

Τάουρας (Λιθουανία) - Ντεν Χάαγκ (Ολλανδία)

Νικητής αγώνα 10 - Βόρσκλα (Ουκρανία)

Γιουβένες (Σαν Μαρίνο) - Νικητής αγώνα 14

Έρεμπρο (Σουηδία) - Σαράγεβο (Βοσνία)

Κρουσέιντερς (Β. Ιρλανδία) - Νικητής αγώνα 6

Λιανέλι (Ουαλία) - Νικητής αγώνα 20

Σαχτιόρ (Λευκορωσία) - Βέντσπιλς (Λετονία)

Νικητής αγώνα 16 - Γιάμπλονετς (Τσεχία)

Νικητής αγώνα 1 - Ζίλινα (Σλοβακία)

Μίκα (Αρμενία) - Βαλερένγκα (Νορβηγία)

Νικητής αγώνα 24 - Μποέμιανς (Ιρλανδία)

Ντομζάλε (Σλοβενία) - Σπλιτ (Κροατία)

Ντιφεράντζε(Λουξεμβούρ��ο) - Λεβάντια (Εσθονία)

Τίρανα (Αλβανία) - Νικητής αγώνα 25

Νικητής αγώνα 17- Νικητής αγώνα 9

Λιέπας Μέταλουργκ (Λετονία) - Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)

Νικητής αγώνα 4 - Μίντιλαντ (Δανία)

Κετσκεμέτ (Ουγγαρία) - Ακτόμπε (Καζακστάν)

Νικητής αγώνα 8 - Νικητής αγώνα 5

Βαντούζ (Λιχτενστάιν) - Βοϊβοντίνα (Σερβία)

Ρούνταρ (Μαυροβούνιο) - Αούστρια Βιέννης (Αυστρία)

Σλασκ (Πολωνία) - Νταντί (Σκωτία)

Νικητής αγώνα 11-Νικητής αγώνα 7

Στρέιμουρ (Νησιά Φερόε) - Νικητής αγώνα 12

FH (Ισλανδία) - Νασιονάλ (Πορτογαλία)

Νικητής αγώνα 13-Νικητής αγώνα 2

TPS (Φινλανδία) - Βέστερλο (Βέλγιο)

Αζάρ Λανκαράν (Αζερμπαϊτζάν) - Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)

Νικητής αγώνα 23 - Τουν (Ελβετία)